Facebook Google+ Twitter

Wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej w Instytucie Niemiecko-Polskim

W ramach programu imprez, Instytut Niemiecko-Polski w Darmstadt zaprasza na wieczór poetycki pro memoria dla Wisławy Szymborskiej pt. "Setki radości". Impreza odbędzie się w domu artystów Haus Olbricht w Darmstadt.

 / Fot. Mariusz Kubik/Domena publicznaWisława Szymborska była częstym gościem Niemiecko-Polskiego Instytutu. Ostatni raz odwiedziła Darmstadt 1997 roku, czytała wtedy swoje wiersze w domu artystów Olbrich w Darmstadt.

[/i]"Wraz ze Zbigniewem Herbertem i Tadeuszem Różewiczem, Wisława Szymborska należy do wielkiej triady polskich poetów swojego pokolenia. Wiersze jej zabarwione ironią lecz w głębi raczej są sceptyczne i melancholijne, która wynika ze świadomości, że nasze życie jest niczym innym niż krótką przerwą między jednym NIC a drugim NIC" - napisano o niej w "Darmstadt Echo", 11 sierpnia 1997 r.

Instytut Niemiecko-Polski (DPI) wydał w ramach polskiej biblioteki 7-tomowe dzieło "Panorama polskiej literatury", w którym poczytne miejsce zajmuje jej twórczość. Wisława Szymborska od wielu lat zaprzyjaźniona była z Karlem Dedeciusem - tłumaczem literatury polskiej. Po otrzymaniu Nagrody Nobla podzieliła się z nim radością. Dedecius został tłumaczem jej poezji i rozsławił jej dzieła w krajach niemieckojęzycznych. Karl Dedecius mówił o poezji Szymborskiej: "Jej sposób myślenia jest skomplikowany lecz jej język jest prosty" ("Die Zeit", 11 października 1996 r.).

Wieczór poetycki odbędzie się w czwartek 9 Lutego o godzinie 19. Deutsches Polen-Institut (Haus Olbrich), Alexandraweg 28, Darmstadt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Piękny ciepły portret zamieściłaś Isabello do tego artykułu: - Od dwóch dni pogoda popsuła się, może by tak usiąść z tomikiem wierszy Szymborskiej i znów... przywołać Ją ku życiu! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak interpretuje psycholog dzieła Wisławy szymborskiej na załączonym filmie tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kazde spotkanie, kazde takie prezentacje, sa warte zatrzymania, nad zyciem-smiercia. I co po nas zostanie, po Wieslawie Szmborskiej niezapomniane skrelone slowa w wierszach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"AKANT" zamilkł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"AKANT", cytujesz nie rozumiejąc tego, co cytujesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga Izo, a ja już napisałam takie wspomnienie, na swoim blogu. Napisałam je z okazji rocznicy Stanu Wojennego. Nie dotyczyło ono bezpośrednio W. Szymborskiej, a sytuacji w jakiej się znalazłam po jego ogłoszeniu. Byłam wtedy akurat w Monachium, w odwiedzinach u wspomnianego Wujka, redaktora "Kultury" który zapoznał mnie z tym czasopismem. Dowiedziałam się wtedy kto z naszych Wielkich Polaków pisze dla "Kultury". Wujek zarzucił mnie wieloma wydaniami "Kultury", czytałam ją namiętnie... i m.in. wiersze Szymborskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Halina Kruesch Czopowik. Halszko może ty byś jakieś wspomnienie napisała, to może być ciekawe co piszesz.
Ja niestety do Darmstadt nie jadę, wprawdzie nie mam daleko, ale zima nie nastraja do podróży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

AKANT ...Pod własnym nazwiskiem zrób najlepiej chińską rewolucję w literaturze polskiej. Anonimowo ... nie ma smaku !

Komentarz został ukrytyrozwiń

DPI Darmstadt to bardzo nieciekawa instytucja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
AKANT
  • AKANT
  • 07.02.2012 11:06

A może tego:

O śmierci Józefa Stalina napisała:

[…] Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.