Facebook Google+ Twitter

Wieczór Sonat

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-08-05 12:41

Podczas Wieczoru Sonat zaprezentuje się Daroch Duo, w składzie z Tomaszem Darochem - zwycięzcą i zdobywcą tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.

sobota, 9. sierpnia 2014r. godz.: 20:00
WIECZÓR SONAT, Sala Wielka Dworu Artusa
MŁODY GENIUSZ WIOLONCZELI W TORUNIU
bilety: 25/15 zł

Podczas Wieczoru Sonat zaprezentuje się Daroch Duo, w składzie z Tomaszem Darochem - zwycięzcą i zdobywcą tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
Rodzeństwo Daroch - Tomasz i Maria - koncertuje w duecie od początku swojej przygody z muzyką. W kategorii duetów otrzymali m.in I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza.
Artyści na koncert w Toruniu wybrali dzieła, które zachwycić mogą i koneserów i przypadkowych słuchaczy. Wszystkie wybrane Sonaty stanowią tzw. żelazny repertuar największych pianistów i wiolonczelistów, a wykonywane są w najznakomitszych salach koncertowych świata.

Daroch Duo:
Tomasz DAROCH /wiolonczela/
Maria DAROCH /fortepian/

Program:
C.Debussy – Sonata na wiolonczelę i fortepian
F.Poulenc – Sonata op.143
Fr. Chopin – Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op.65

Sonata na fortepian i wiolonczelę g-moll op. 65 - skomponowana przez Fr. Chopina w 1846 roku ukazała się jako opus 65 i było ostatnim dziełem, jakie wyszło za życia Chopina (każde kolejne nazywane jest opusem pośmiertnym (op. posth). Prawykonanie miało miejsce 16 lutego 1848 roku w Sali Pleyela. Brali w nim udział Chopin oraz Franchomme. Sonata jest jednym z niewielu utworów kameralnych stworzonych przez kompozytora.
Claude Debussy rozpoczął naukę w Konserwatorium Paryskim w klasie fortepianu w wieku 11 lat. W tym czasie zainteresowała się nim Nadieżda von Meck (mecenas sztuki, tajemnicza protektorka Piotra Czajkowskiego) co umożliwiło młodemu Debussy'emu nie tylko wstęp do muzycznych salonów, lecz także zapoznało go z modnymi w tym czasie trendami w muzyce rosyjskiej, głównie Musorgskiego i Borodina. W 1880 Debussy rozpoczął naukę kompozycji i już cztery lata później zdobył prestiżową nagrodę Prix de Rome, która pozwoliła mu przedłużyć studia muzyczne o kolejne dwa lata spędzone w Rzymie. Już w czasie swych studiów Debussy jako kompozytor okazał się jednakowo sprawny w formach orkiestralnych, miniaturach fortepianowych, formach wokalnych wykorzystujących francuską poezje swej epoki, oraz w formach kameralnych. Doskonałym tego przykładem jest Sonata na wiolonczelę i fortepian.
Francis Poulenc nigdy nie ukończył żadnych studiów muzycznych, uczył się tylko gry na fortepianie u Ricardo Vinesa wybitnego pianisty, oraz studiował prywatnie kompozycję u Charlesa Koechlina. Jego wszechstronne zainteresowania kompozytorskie zaowocowały wieloma sonatami na różne instrumenty m.in. skomponowaną w 1948 roku Sonatą op.143 na wiolonczelę i fortepian. Podobnie jak pozostałe kompozycje utwór ten charakteryzuje się bogactwem rytmicznym i melodycznym co sprawiało, że „były zrozumiane dla szerokiej rzeszy słuchaczy”.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.