Facebook Google+ Twitter

"Wieczór z gwiazdami" w Obserwatorium Astronomicznym UJ

Kto w Krakowie wie, gdzie znajduje się tamtejsze obserwatorium astronomiczne? Kto z Krakowa tam był? Kto widział kopuły obserwacyjne i wielki radioteleskop, który "wita" przekraczających bramę obiektu?

Strona obserwatorium. / Fot. screenChętnie przeprowadziłabym ankietę o podobnej treści wśród mieszkańców "starego grodu". Bez takich badań bowiem mam niejasne przeczucie, że na większość pytań odpowiedzi byłyby przeczące. A obiekt, o którym napiszę poznać warto.

Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika jest jednostką Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie zajmuje się fizyką komet, fotometrią i modelami gwiazd zmiennych, obserwacjami radiowego promieniowania Słońca, badaniem pozagalaktycznych radioźródeł, aktywnych jąder galaktyk, materią międzygwiezdną i międzygalaktyczną oraz wieloma pokrewnymi tematami.
Mimo, iż prowadzi we własnym zakresie i we współpracy z zagranicznymi ośrodkami szereg skomplikowanych badań nie zawsze dostępnych umysłowi laika, to nie nazwałabym obserwatorium miejscem zamkniętym i nieprzyjaznym amatorom. Przykładem tego mogą być chociażby cyklicznie organizowane „Wieczory z gwiazdami”, w których programie znajdują się wykłady prowadzone przez pracowników jednostki oraz pokazy nieba realizowane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Potrzeba więc trochę szczęścia, by doświadczyć nieziemskich (dosłownie) widoków pierścieni Saturna z wdzięczną przerwą Cassiniego czy księżyców gazowego olbrzyma naszej Galaktyki – Jowisza.

Wieczór 16 maja był szczególny, gdyż w ramach ósmego Festiwalu Nauki w Krakowie (14 – 17 maja) przewidziano aż trzy wykłady popularnonaukowe, wystawę meteorytów, zwiedzanie kopuł obserwacyjnych oraz pokaz nocnego nieba. Zachęcona informacją umieszczoną na internetowej witrynie obserwatorium, postanowiłam skorzystać z wyjątkowej okazji.

Obiekty naukowej placówki prezentowały się doprawdy uroczo wśród soczystej zieleni drzew, która chyba tylko w maju przybiera tak intensywny odcień.

Załoga obsługująca Festiwal Nauki wskazała mi drogę do sali, gdzie odbyć się miał pierwszy wykład. Zasiadłam wśród garstki osób, która przybyła by posłuchać o astronomii promieniowania gamma (promieniowanie o najsilniejszej energii) oraz obserwacjach przestrzeni kosmicznej prowadzonych w tym zakresie. Prawdę mówiąc poczułam się nieco przytłoczona szczegółowością i nagromadzeniem specjalistycznej wiedzy, którą przyswoić mogły jedynie umysły ściślej zaznajomione z tematem. Z lekkim niepokojem oczekiwałam więc na drugi wykład. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż prof. Marek Urbanik cudownie barwnym i strawnym stylem opowiedział o tym, co znajduje się "między gwiazdami" i w pełni zaspokoił mój humanistyczny i dyletancki sposób patrzenia na astronomię. W trakcie jego wykładu osób na sali wciąż przybywało. Towarzystwo poczęło się robić coraz bardziej zróżnicowane, poczynając od samotnych przybyszów, a kończąc na całych rodzinach z dziećmi. Trend utrzymywał się aż do ostatniego wykładu – profesora Stanisława Zoły o poszukiwaniu planet, który to temat naukowiec wzbogacił także o własne doświadczenia. Znajdował się bowiem w zespole badawczym, który odkrył planetę.

W sali wykładowej spokój i naukowe skupienie, a za oknami początkowo kojący śpiew ptaków, który stopniowo zagłuszyły odgłosy deszczu i piorunów. To oznaczało jedno – z fascynujących obrazów możliwych do obejrzenia dzięki 35-centymetrowemu teleskopowi Maskutowa (i łaskawej pogodzie) niestety nic nie wyjdzie. Na pogodę, jak wiadomo, żadnej rady nie ma.

Przybyłej naprawdę licznie publiczności wystarczyć musiały barwne opowieści naukowców, odzierające nieco bezkresny wszechświat z mroku tajemnic i przybliżające specyfikę zawodu astronoma. Sądząc po radosnych minach dorosłych i jeszcze radośniejszych minach ich pociech, żądza wiedzy, a także przygody została zaspokojona.

„Wieczory z gwiazdami” organizowane są cyklicznie przez Obserwatorium Astronomiczne UJ, ul. Orla 171 w Krakowie. Więcej informacji na stronie Obserwatorium Astronomicznego UJ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sebastian KrK
  • Sebastian KrK
  • 11.06.2011 13:00

Witam.Jestem tym zainteresowany jest ktoś może z Krakowa kto uczestniczył już w tych spotkaniach i może mi coś o nich napisać nie bardzo wiem kiedy to się odbywa i jak moj mai to bast123@onet.pl.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zofia Cichoń
  • Zofia Cichoń
  • 30.05.2011 21:39

Zofia Cichoń, Kraków,zofiacichon@wp.pl
Witam. Ja jestem od niedawna kimś zafascynowanym astronomią; od czasu, gdy zainstalowano mi telewizję "N"; oglądam każdy program: "Jak działa wszechświat" oraz "Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem". Niestety, mam kłopot ostatnio; po prostu tak Discovery Science, jak i Discovery HD Showcase (na których to kanałach-stacjach te audycje są nadawane)uparły się na godzinę 14 ; w środku dnia nikt nie jest w stanie tego oglądać; a systematyczne przegrywanie jest dość kłopotliwe. Mam bezczelną prośbę o możliwą interwencję. Ja już zgłosiłam swą uwagę do telewizji "n"; odpisano mi, że to nie od nich zależy. Rozpisałam się, ale zaraziłam astronomią swych byłych uczniów( pracowałam w liceum-polonistka32 lata) i wszyscy oni to samo myślą: dla kogo te audycje; nawet uczniowie w szkołach kończą wtedy lekcje. Jeśli możecie - pomóżcie; a będziecie mieć czytelników(przeczytałam ostatnio:"Nasz wszechświat"-Harald Lesch, Jórn Muller) oraz niezliczonych fanów astronomii. Pozdrawiam. Z. Cichoń

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.