Facebook Google+ Twitter

Wieczorem poznamy laureata nagrody NIKE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-05 07:11

Wieczorem poznamy tegorocznego laureata literackiej nagrody Nike. Wśród siedmiu nominowanych tytułów znalazły się trzy powieści, dwa tomy reportaży, tomik poezji i monografia.

Wśród tegorocznych finalistów są pisarze, którzy do finału Nike trafiali już wcześniej: Olga Tokarczuk - kilkakrotna laureatka nagrody czytelników, Piotr Matywiecki i Krzysztof Varga. Olga Tokarczuk nominowana została za powieść "Bieguni", Krzysztof Varga za powieść "Nagrobek z lastryko", a Piotr Matywiecki za monografię "Twarz Tuwima". Do ścisłego finału dostała się też powieść Bronisława Świderskiego "Asystent śmierci".

W finałowej siódemce znalazła się też tegoroczna laureatka Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury Cogito - Małgorzata Szejnert. Jej opowieść reportażowa "Czarny ogród" o katowickich dzielnicach Giszowiec i Nikiszowiec wysoko oceniona została także przez jury Nike. Reportaż w tym roku reprezentują w finale aż dwa tytuły: drugi to książka "Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka, zbiór reportaży o trudnych wspólnych losach niemiecko-polskich.

Poezję, która triumfowała w Nike parokrotnie reprezentuje w tym roku jeden tomik. To "Przelotem" Urszuli Kozioł, wspaniały zbiór jednej z najważniejszych poetek polskich starszego pokolenia. Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szpakowskiej ogłosi zwycięzcę podczas uroczystej gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Transmisja w Programie 2 TVP o godz. 19.00.

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 12-ty. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji, drugi to wybór siedmiu finalistów. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Nike dłuta profesora Gustawa Zemły i czek na 100 tysięcy złotych. Fundatorami Nagrody Literackiej "Nike" są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W poprzednich latach nagrodę odbierali, między innymi, dwukrotnie Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch i Dorota Masłowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.