Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12358 miejsce

Wiedeń. Ewa Steinhardt na tropie polskich korzeni

Tym razem bohaterem artykułu Ewy Steinhardt zamieszczonego w grudniowej wiedeńskiej "Polonice" jest Turczynski, a konkretnie sklep Turczynski w sercu Wiednia.

Ewa Steinhardt, niezależna dziennikarka na tropach polskich korzeni w Wiedniu. / Fot. Józef KomarewiczTym razem bohaterem artykułu Ewy Steinhardt zamieszczonego w grudniowej, wiedeńskiej "Polonice" jest Turczynski, a konkretnie sklep Turczynski w sercu Wiednia. To właśnie z poprzednią właścicielką sklepu dr Ilse Merz, która przekazała sklep swojej córce - Christl Binder-Krieglstein - rozmawiała wiedeńska dziennikarka na temat jej polskich korzeni.

"Mój dziadek, Franz Turczyński,przybył do Austrii z Polski około 1850 r." - powiedziała dziennikarce osiemdziesięciosześcioletnia dr Ilse Merz. "Urodził się prawdopodobnie w miejscowości Turczyn, obecnie okolice Białegostoku, która to była nazwana nazwiskiem jego rodziny. Korzenie rodziny są szlacheckie. Dlaczego przybył do Wiednia? Trudno mi powiedzieć. Ludzie wtedy poruszali się po terenie całej Europy, szukając pracy. On ją znalazł tutaj, przy Wollzeile 18. Moje kontakty ze starą ojczyzną dziadka są nikłe, prawie żadne. Cieszę się, że spotkałam panią, która jest zainteresowana historią mojej rodziny".

Sklep Turczynski pielęgnuje tradycje kupieckie. Franz Turczynski, zapalony myśliwy i alpinista, założyciel alpejskiego stowarzyszenia "Altenberger" otworzył go z początkiem marca 1882 r. z zamiarem zaopatrywania turystów, myśliwych, alpinistów w funkcjonalną odzież. Już przed I wojną światową cieszył się ogromną popularnością wśród zamożnej klienteli Wiednia. Upadek monarchii spowodował chwilowe pogorszenie się sytuacji finansowej firmy. Sklep przetrwał wojny, grabieże, bombardowania. Dalej w nim można nabyć odzież renomowanych firm oraz specjalnie zamówioną według starych, gustownych wzorów.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.