Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27748 miejsce

Wiedeń. "Polonika" o Danucie Wałęsowej

W Wiedniu ukazał się najnowszy, październikowy numer miesięcznika Polonii austriackiej "Polonika", który poświęcony jest m.in. książce Danuty Wałęsowej i jej osobistym spojrzeniu na patriotyzm i emigrację.

Okładka miesięcznika Polonii austriackiej "Polonika". / Fot. Reprod.Józef KomarewiczW Wiedniu ukazał się najnowszy, październikowy numer miesięcznika Polonii austriackiej "Polonika", kolportowany do różnych wiedeńskich punktów sprzedaży. Czasopismo to ukazuje się nieprzerwanie do 1995 r. i jest najbardziej prestiżowym pismem polonijnym w Austrii. Miesięcznik "Polonika" wydawany jest pod kierunkiem Sławomira Iwanowskiego, redaktora naczelnego w dwóch językach - polskim i niemieckim.

Czasopismo informuje m.in. o tegorocznych "Dniach Austriackich Mediów", otwarciu XXI Dni Kultury Polskiej w Austrii, jubileuszowym XX Światowym Forum Mediów Polonijnych w którym uczestniczyli również dziennikarze polonijni z Austrii.

Interesująco pisze Barbara Tudek o polskich danych statystycznych mówiących o wielkiej fali powrotów do Polski. Autorka powołuje się w tekście na prof. Krystynę Iglicką z Uniwersytetu Warszawskiego, która twierdzi, że nie ma powrotów do Polski, gdyż GUS uwzględnia w swoich statystykach Polaków przebywających poza krajem dłużej niż rok. Osoby te, zgodnie z definicją ONZ, winny być jednak wliczane do ludności tego państwa, które zamieszkują...Ponadto kryzysy i recesje nie sprzyjają powrotom Polaków do Macierzy. Nawet według szacunków wojewódzkich urzędów pracy liczba wracających do Polski rodaków jest niewielka.

No i wreszcie przebój wiedeńskiego czasopisma polonijnego "Polonika" - artykuł pióra Ewy Steinhardt "Poradziłam sobie z życiem". Jest to relacja ze spotkania z prezydentową Danutą Wałęsową,autorką książki "Marzenia i tajemnice", które odbyło się we wrześniu br. w Sopocie i zamykało kulturalny tydzień "Literacki Sopot".

Spotkanie w Sopocie było okazją do dłuższej rozmowy wiedeńskiej dziennikarki Ewy Steinhardt z prezydentową Danutą Wałęsową. W trakcie spotkania Danuta Wałęsa podpisała Ewie Steinhardt, reprezentującej wiedeńską "Polonikę" egzemplarz autorski "Marzeń i tajemnic" z dedykacją dla Polaków w Austrii.

Ewa Steinhardt zadała prezydentowej Danucie Wałęsowej wiele pytań na temat patriotyzmu i młodej fali emigracyjnej. Odpowiadając Ewie Steinhardt na jej pytanie o patriotyzm, Danuta Wałęsa odparła, że jest to: "pamięć o tym, kim się jest, że jest się Polakiem, i pamięć o tym, czym jest Ojczyzna, czyli Polska. I przekazywanie tego swoim następcom, czyli dzieciom i wnukom. A przebywając poza granicami, pomaganie innym Polakom. Niestety wielu Polaków mieszkających za granicą myśli wyłącznie o sobie, nie pomaga rodakom. Polonia nierzadko bywa skłócona." Zwierzyła się również Ewie Steinhardt prezydentowa Danuta Wałęsa ze swoich marzeń. "Chciałabym, aby moja książka ukazała się za granicą" - stwierdziła.

W najnowszym, październikowym numerze "Poloniki" zamieszczono także rozmowy m.in. Magdaleny Marszałkowskiej z Tomaszem Raczkiem, polskim krytykiem filmowym, który gościł w Wiedniu jako przewodniczący jury festiwalu filmowego LET'S CEE", Julii Kosturek z Pauliną Jarzmik, Polką urodzoną w Wiedniu, mistrzynią świata juniorów w kickboxingu. Jest również interesująca relacja z II Biegu o Puchar Króla Jana III Sobieskiego zorganizowanego w Austrii przez redakcję "Poloniki". Wręczenie medali i pucharów zwycięzcom biegu odbyło się podczas uroczystości dożynkowych na Kahlenbergu. W biegu głównym na odcinku 3 km, w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Jamróz, w kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zajął Krzysztof Ćwikła.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zgadza się Pani Barbaro, w Austrii wydawanych jest kilka pism polonijnych, ale POLONIKA nie ma żadnego dofinansowania, sama (dzięki pomysłowi i dobremu marketingowi zespołu redakcyjnego) utrzymuje się na rynku, jest też prawdą, że można ją kupić w różnych, austriackich punktach sprzedaży w Wiedniu... Poza tym interesująca jest tematyka, którą "POLONIKA" podejmuje...Poza tym trzymają rękę na pulsie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie, nie ma żadnego problemu, ja nie należę do "gasicieli wolnej myśli" zgodnie z zasadą "głos wolny, wolność ubezpieczający"... Uwielbiam barwne dyskusje...uwielbiam też "cięty język", to są te "diamenty dziennikarstwa".

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile wiem jest kilka pism polskich w Austrii, Polonika ma bodaj najwększy nakład i poczytność. Sama kupiłam egzemplarz w kiosku na dworcu Westbahnhof... dostąpiłam zaszczytu opublikowania w tym piśmie rozmowy z Habsburgami. Słyszałam, że Polonia austriacka ciepło przyjęła Pania Danutę Wałęsową

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie, nie zrozumiał Pan do końca tematu, książka Pani Prezydentowej Danuty Wałęsowej być może w niedalekiej przyszłości będzie przetłumaczona na kilka języków obcych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.