Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10354 miejsce

Wiedeń. Relacja z wycieczki

Jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, jedno z najczęściej odwiedzanych miast - stary dobry Wiedeń niezmiennie przyciąga tłumy turystów.

Rynek wiedeński-Stephans Platz / Fot. Andrzej WiosnaTo jest propozycja dla tych, którzy jeszcze w Wiedniu nie byli i wahają się, czy warto tam jechać. Odpowiadam - warto. I jeśli na wycieczkę jednodniową, to tylko w takiej lub podobnej formie jak ta: z pilotem i przewodnikiem.

Zaczynamy naszą podróż wyjeżdżając z Zakopanego o północy. Przez Chochołów wydostajemy się na Słowację i dalej orawską drogą w kierunku granicy austriackiej. Granica, to oczywiście teraz tylko pewien symbol. Nie ma przejść, straży, nie stoimy nawet na chwilę tam, gdzie kiedyś było to koniecznością.

Zgodnie z harmonogramem, o 7 jesteśmy na miejscu, czyli w okolicach Schweden platz. Tutaj z
rąk pilota opiekę nad wycieczką przejmuje pani przewodnik. Z okien autokaru oglądamy najważniejsze zabytki Wiednia okalające stare miasto i słuchamy historii o nim. A historia tego miasta jest przebogata i sięga V w. przed naszą erą.

Pod względem atrakcji turystycznych związanych z historią, miasto może konkurować z każdą europejską stolicą. Wiedeń leży w kotlinie położonej na skraju wielkiego kompleksu leśnego. Obecnie zamieszkuje go ok. 1,5 mln ludzi. Historycy szacują, że w V wieku p.n.e. powstały w tym miejscu osady celtyckie. W I w. p.n.e. miasto zdobyli Rzymianie, którzy w 212 r. nadali osadzie rzymskie prawa miejskie. Przez pierwsze tysiąclecie n.e. wielokrotnie przechodziło pod panowanie coraz to innych plemion. Z rąk Rzymian Wiedeń przejęli Hunowie,
potem Longobardowie, Goci, Słowianie i Węgrzy. W końcu Wiedeń stał się kolonią Karola Wielkiego. W XIII w. Wiedeń i cała Austria przeszły pod panowanie Habsburgów , z którą to dynastią miasto było związane do XX w.

Zabytki Wiednia

Podczas jednodniowej wycieczki możemy zobaczyć tylko część tego, co w Wiedniu warte polecenia. Ograniczamy się do najważniejszych i najatrakcyjniejszych obiektów. Zwiedzanie Starego Miasta zaczynamy od Stephans platz. Tutaj znajduje się katedra św. Szczepana, symbol Wiednia, jedna z najpiękniejszych budowli gotyckich w Europie. Katedra zbudowana została na gruzach XII-wiecznej bazyliki. Znajduje się tu grobowiec cesarza Fryderyka III wykonany z czerwonego marmuru, monumentalna ambona Antona Pilgrama, ołtarz z Wiener Neustadt i masowy grób ofiar zarazy która zdziesiątkowała miasto w 1679 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

jacek paszewski
  • jacek paszewski
  • 12.12.2010 20:14

bylem i polecam to miasto. tylko ze jest bardzo drogie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie jadę Andrzej ...5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. A może się tam wybiorę... ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2010 19:06

Super, jestem zachwycona:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna wycieczka po Wiedniu. Dziękuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.