Facebook Google+ Twitter

Wiedeńscy Filharmonicy zagrali tradycyjny koncert

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-01 14:51

W Złotej Sali Towarzystwa Muzycznego w Wiedniu odbył się tradycyjny Koncert Noworoczny w wykonaniu Wiedeńskich Filharmoników. Najbardziej znaną orkiestrę swiata poprowadził już po raz drugi, słynny francuski dyrygent Georges Pretre.

Dirigent Georges Pretre. / Fot. EPA/PAP85-letni dyrygent prowadził koncert z werwą i humorem - Dzieła Straussa, Lehara i Lennera wnoszą radość do naszego życia. Przez dwie godziny chciałbym dać ludziom całego świata chwilę radości, zapomnienia, ucieczki od codziennych kłopotów - powiedział przed koncertem francuski dyrygent.

Dyrektor Paryskiej Opery, był najstarszym dyrygentem, który poprowadził Noworoczny Koncert. Debiutował w 1956 roku, osiągał sukcesy w słynnych teatrach operowych : Londynie, Mediolanie i w Nowym Jorku. Noworoczny koncert prowadził już w roku 2008. W programie koncertu znalazły się, jak zwykle, walce dynastii Straussów, w tym najpiękniejszy walc swiata "Nad pięknym modrym Dunajem".

Zaprezentowano również fragmenty dzieł niemieckiego kompozytora Carla Otto Nicolaia i duńczyka Hansa Christiana Lumbyego. W sali wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego - udekorowanej tradycyjnie 30 tysiącami kwiatów z San Remo - noworocznego koncertu wysłuchało 2 tysiące osób. Dzięki transmisjom telewizyjnym i radiowym - 50 milionów ludzi w 72 krajach.

Po raz pierwszy koncert został przekazywany w formacie HD (High Definition). Dzieła wiedeńskich mistrzów "ilustrowali" tancerze baletu Wiedeńskiej Opery w salach Muzeum Sztuk Pięknych. Kostiumy projektował Valentino - jeden z najsłynniejszych projektantów mody na świecie.
Wiedeńscy Filharmonicy to najsłynniejsza orkiestra Europy, która istnieje od roku 1841.

Filharmonię prowadzili najwięksi dyrygenci świata między innymi Hans Richter i Gustav Mahler. Zespół słynie z konserwatyzmu i bardzo rzadko opuszcza Wiedeń. Pierwszy Koncert Noworoczny zorganizowano w Wiedniu 31 grudnia 1939 roku. Telewizje całego świata transmitują go od 50 lat. Bilety na koncert w Złotej Sali o wspaniałej akustyce ozdobionej 16 stojącymi wzdłuż scian
pozłacanymi kariatydami - trzeba zamówić z rocznym wyprzedzeniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Maria  Zielona
  • Maria Zielona
  • 06.01.2011 13:38

piękny koncert

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też miałam przyjemność słuchać wczoraj utworów Straussa w filharmonii - zielonogórskiej. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.