Facebook Google+ Twitter

Wiedeński niezbędnik

Stolica Austrii kojarzy się powszechnie z cesarstwem i walcem rozsławionym przez rodzinę Straussów. Polakom dodatkowo przypomina niesławny okres rozbiorów i wielki triumf naszego króla Jana III Sobieskiego. Oto co - między innymi - warto zobaczyć w Wiedniu.

1 z 17 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Belweder - letnia rezydencja księcia Eugeniusza. Fot. Krzysztof Krzak
Belweder - letnia rezydencja księcia Eugeniusza. Fot. Krzysztof Krzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Podziekowanie nalezy sie pani Jadwidze za przypomnienie postaci Jana Henryka Rosena.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się , że wiem co Pani chciała zasugerować mówiąc o "braku tortu od Sachera" w tym sympatycznym "wiedeńskim niezbędniku", bo i mnie także coś "niezbędnego" w nim brakuje.
A Wiedeń ma mnóstwo takich sympatycznych szczegółów. np. kawarnię z kawą Julius Meinl. Am Graben ( to ta z murzynkiem w czerwonej czapce)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje Pani Basiu serdecznie - smakowita fotografia wystarczy mi w zupełności. Na oryginał w pieknym pudełeczku mnie nie stać.

Co sie tyczy kaplicy: "Jan Henryk Rosen, odnawiając świeżo kaplicę So­bieskiego na Kahlenbergu pod Wiedniem, umieścił w górnej części jednego z obrazów pochód rycerzy krzyżowych ze św. Ludwikiem na czele, – w dolnej zaś legata papieskiego, kapucyna Marka z Aviano, któ­remu służy do Mszy św. sam król Jan III Sobieski. Od­wracając się na Ite Missa est, Ojciec Marek wymawia z natchnienia Bożego słowa: Ioannes vinces – "Janie zwyciężysz", a Sobieski odpowiada: Deo gratias – "Bo­gu dzięki".http://www.ultramontes.pl/kwiatkowski_walka_krzyza.htm

Ten klimat podziwu towarzyszy Rosenowi odtąd stale. Był malarzem religijnym wysoko cenionym również poza granicami Polski. ...Do Podkowy Leśnej przyjechał w roku 1935 po wykonaniu m.in. polichromii kaplicy na Kahlenbergu pod Wiedniem ...http://free.art.pl/podkowa.magazyn/nr33/slownik33.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja dla odmiany chciałbym zasiać nieco konstruktywnej krytyki, gdyż zdjęcia wywierają na mnie wrażenie nieco przypadkowych.

1) Jeśli chodzi o Belweder, to kompozycja z tym stożkopodobnym drzewkiem może być fajna, jednak niewpisała się zupełnie ta przechodząca kobieta. Warto poeksperymentować z tym stawem obok - ładnie się tam Pałac odbija :) 2) Stephansdom - takie ujęcie moim zdaniem nie wiele z jego piękna wydobywa. 3) Muzeum historii naturalnej - warto przy kadrowaniu zwrócić uwage na takie drobnostki jak kopuła, która tak raczej przypadkowo jest ucięta, 4) Hofburg - podobnie mało oddający pięko kadr, wraz z czyimiś plecami 5) Panorama z Kahlenbergu - no cóż, na pogodę to sie już nic nie poradzi, ale gdy jest przejrzyście widok zapiera dech w piersiach :)

Jednakże bardzo miło mi było wybrać się do Wiednia za co serdecznie dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla Pani Jadwigi tort wprost od Sachera w pięknym pudełku
http://shop.sacher.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam Wiedeń z dwóch powodów to piękne miasto a poza tym kojarzy mi się z moim debiutem na w24:) link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia są bardzo udane. Zupełnie jak z albumu lub przewodnika po Wiedniu, albo lepsze.

Hotel Sacher sprzedaje także tort wysyłkowo. Kosztuje trochę więcej, ale za to zostaje na pamiątkę całkiem ładne pudełko, drewniane z malunkiem Wiednia na wieczku i zapachem czekolady w środku.

A propos Kahlenbergu, szkoda że tak mało dokumentuje się i przypomina wnętrze Kaplicy. Jest tam wielkie malowidło obrazujące mszę św. przed samą bitwą. Do mszy służył Król Sobieski i jego syn.
Na innej ścianie namalowano herby i nazwiska polskich uczestników bitwy.
Czy może ktoś wie? ile tych herbów tam jest? Niestety fotografia , która zrobiłam przeokropnie dawno temu nie obejmuje całości malowidła, a liczba wyleciała miła z pamięci z powodu upływu czasu ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie tu brakuje porcji tortu od Sachera. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Twoim galeriom mogę trochę pozwiedzać. Dziękuję.
Najbardziej podoba mi się fotka 4, 12 (zloty pomnik) i ostatnia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.