Facebook Google+ Twitter

"Wiedźmin" Sapkowskiego obok "Gry o Tron" na liście New York Timesa

Książka "Ostatnie życzenie" Andrzej Sapkowskiego znalazła się w pierwszej piętnastce listy bestsellerów "The New York Times". Dzieło znalazło się wobok innych literackich hitów: „Gry o tron” George’a R.R. Martina i „Whisky Beach” Nory Roberts oraz „Personal” Lee Childa.

 / Fot. W24.plPrzypomnijmy, że w „Ostatnim życzeniu” anglojęzyczni czytelnicy poznają wiedźmina Geralta – mistrza miecza i czarodzieja. Sukces Sapkowskiego był prawdopodobnie uzależniony od efektu premiery na świecie trzeciej części gry komputerowej „Wiedźmin”.

Rozeszła się ona zaledwie w dwa tygodnie, w czterech milionach egzemplarzy. Krytyk literatury Marcin Wilk uważa, że na sukces Sapkowskiego złożyły się dwa elementy: dobra historia i świetni bohaterowie.
– To jest napęd dobrych książek. Plus Andrzej Sapkowski bardzo długo i konsekwentnie pracował na swój sukces – przekonuje Marcin Wilk. Warto zwrócić uwagę, że „Ostatnie życzenie”, stanowiące wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie, zostało wydane w 1993 roku. Od tego czasu minęły więc 22 lata. Zanim jednak do tego doszło, w 1986 roku Sapkowski opublikował pierwsze opowiadanie o legendarnym dziś bohaterze na łamach „Fantastyki”.

Pisarz konsekwentnie od 1986 roku kroczył raz obraną drogą. I opublikował pięciotomowy cykl utrzymany w epickiej tonacji, znany pod tytułem „Sagi o wiedźminie”. – Okazało się również – uzupełnia krytyk – że Sapkowski, osadzając swoją opowieść w konkretnym czasie i miejscu, opowiedział o czymś uniwersalnym. Przypomnijmy również, że Sapkowski zasila szeregi dwudziestu najpopularniejszych autorów powieści przygodowych w zestawieniach internetowej księgarni Amazon.

Sukces ten osiągnął nie tylko dzięki sprzedaży angielskich wydań „Ostatniego życzenia”, ale również dwóch pierwszych tomów z sagi o wiedźminie: „Krew elfów” oraz „Czas pogardy”. Pisarz urodził się w 1948 roku w Łodzi. Jest najczęściej – po Stanisławie Lemie – tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Karierę literacką rozpoczynał jako tłumacz opowiadań publikowanych w „Fantastyce”.

Urszula Wolak (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sapkowski ma swoich fanów, ale i krytyków. Co ciekawe. Przeróbki cieszą się większym uznaniem niż pierwowzór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet Henryk Sienkiewicz pozazdrościłby Sapkowskiemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.