Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wiedźmin" Sapkowskiego obok "Gry o Tron" na liście New York Timesa

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
W24.pl
Książka "Ostatnie życzenie" Andrzej Sapkowskiego znalazła się w pierwszej piętnastce listy bestsellerów "The New York Times". Dzieło znalazło się wobok innych literackich hitów: „Gry o tron” George’a R.R. Martina i „Whisky Beach” Nory Roberts oraz „Personal” Lee Childa.

Przypomnijmy, że w „Ostatnim życzeniu” anglojęzyczni czytelnicy poznają wiedźmina Geralta – mistrza miecza i czarodzieja. Sukces Sapkowskiego był prawdopodobnie uzależniony od efektu premiery na świecie trzeciej części gry komputerowej „Wiedźmin”.

Rozeszła się ona zaledwie w dwa tygodnie, w czterech milionach egzemplarzy. Krytyk literatury Marcin Wilk uważa, że na sukces Sapkowskiego złożyły się dwa elementy: dobra historia i świetni bohaterowie.
– To jest napęd dobrych książek. Plus Andrzej Sapkowski bardzo długo i konsekwentnie pracował na swój sukces – przekonuje Marcin Wilk. Warto zwrócić uwagę, że „Ostatnie życzenie”, stanowiące wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie, zostało wydane w 1993 roku. Od tego czasu minęły więc 22 lata. Zanim jednak do tego doszło, w 1986 roku Sapkowski opublikował pierwsze opowiadanie o legendarnym dziś bohaterze na łamach „Fantastyki”.

Pisarz konsekwentnie od 1986 roku kroczył raz obraną drogą. I opublikował pięciotomowy cykl utrzymany w epickiej tonacji, znany pod tytułem „Sagi o wiedźminie”. – Okazało się również – uzupełnia krytyk – że Sapkowski, osadzając swoją opowieść w konkretnym czasie i miejscu, opowiedział o czymś uniwersalnym. Przypomnijmy również, że Sapkowski zasila szeregi dwudziestu najpopularniejszych autorów powieści przygodowych w zestawieniach internetowej księgarni Amazon.

Sukces ten osiągnął nie tylko dzięki sprzedaży angielskich wydań „Ostatniego życzenia”, ale również dwóch pierwszych tomów z sagi o wiedźminie: „Krew elfów” oraz „Czas pogardy”. Pisarz urodził się w 1948 roku w Łodzi. Jest najczęściej – po Stanisławie Lemie – tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Karierę literacką rozpoczynał jako tłumacz opowiadań publikowanych w „Fantastyce”.

Urszula Wolak (aip)

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto