Facebook Google+ Twitter

Wiek a zakaz wykonywania zawodu nauczyciela

Jestem nauczycielem - lepiej napisać: byłam nauczycielem, ponieważ ze względu na przepisy emerytalne zrezygnowałam z pracy na rzecz nauczycielskiej emerytury. Z dnia na dzień z nauczyciela informatyki i matematyki stałam się gospodynią domową.

Czytam więcej, częściej słucham radia, nawet mam czas na relacje serwisów informacyjnych. Z mediów dowiaduję się, że mamy jeden z najniższych w UE wskaźników czynnych pracowników w wieku emerytalnym. Ja chcę pracować w swoim zawodzie, ale nie mogę, ponieważ jestem za stara. Media donoszą również, że jest niepisany nakaz prezydentów miast, aby nauczycieli emerytów nie zatrudniać, więc który dyrektor będący na garnuszku Urzędu Miasta będzie ryzykował, zwłaszcza, że w moim rodzinnym Krakowie ledwo na płace nauczycielskie starcza?

Jak to się dzieje, że kryteria wiekowe są naczelnymi przy weryfikacji przydatności zawodowej? Dlaczego nie wiedza, zdolności, kompetencje?

Wczoraj swoją działalność inaugurował Sejm i Senat. Nasi marszałkowie seniorzy jako nauczyciele mieliby jedynie prawo robić zakupy dla wnuków, a i to jeszcze jakaś młodziutka ekspedientka potraktowałaby ich protekcjonalnie jako dziadziusiów. Często młodzi ludzie z braku merytorycznych argumentów sięgają do starszego wieku jako deprecjacji danej osoby. Zapominamy, że starsi ludzie są jak twarde gigabajtowe dyski, pełni doświadczeń i wiedzy, tylko trzeba im umożliwić interfejs ze społeczeństwem.

Są zawody bardzo odpowiedzialne, w których wiek emerytalny jest
wręcz normą. Prezydenci państw, doradcy mocarstw, profesorowie balansują w okolicach siedemdziesiątki. Papież przywodzący kilkuset milionowej społeczności w wieku 60 lat to młodzieniec.

Nauczyciel i nauczyciel akademicki w wieku emerytalnym - aut.

Zastanawiam się, Kiedy o stanowisko będziemy walczyć nie metryką, a wiedzą. Są zawody, które wymagają młodzieńczej siły i aparycji, ale są zawody, które opierają się na mądrości, doświadczeniu i cierpliwości. Zawód nauczycielski do tych drugich z pewnością należy. Tłumaczenie, że nauczyciel dyplomowany kosztuje zbyt dużo jest chore. Dobry nauczyciel musi dużo kosztować. Znam się na edukacji matematycznej i informatycznej i wiem jak wygląda poziom młodej kadry. Do szkoły rzadko trafiają dobrzy informatycy. Który z młodych zdolnych informatyków będzie chciał pracować za tysiąc kilkaset złotych, być darmowym wyrobnikiem dyrekcji w dziedzinie software-u i hardware-u i klepać do upadu "offisologię" z Logomocją, gdy w firmach informatycznych zagwarantują mu płacę wielokrotnie wyższą, szkolenia i rozwój.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

czyli trzeba coś wymyślić, aby taki potencjał jak wysoko wykwalifikowany nauczyciel się nie marnował. Może w procesie edukacji należy od razu nastawiać się na możliwość podjęcia pracy poza szkolnictwem. Trzeba być mistrzem w zawodzie i nauczycielem. Myślę, że wiele osób tak ostatnio postępuje. Dla jasności - zaznaczyłam, że moje wykształcenie pozwala mi poza szkołą funkcjonować zarówno psychicznie jak i finansowo. Chodziło o zasadę - nie metryka wygrywa tylko kompetencje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy to Panią pocieszy, ale bywa gorzej - rośnie liczba nauczycieli dyplomowanych, którym do emerytury jeszcze daleko, a utracili pracę z powodu redukcji etatów. Mimo wiedzy i doświadczenia mają znikome szanse na powrót do pracy, bo trzeba im zapłacić więcej, niż nowicjuszom. Przed nimi pół roku wegetacji na zasiłku i co dalej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barbara Kozubek-Marczyk
  • Barbara Kozubek-Marczyk
  • 13.11.2011 20:33

Ja też tak myślę, ale chodziło o zasadę. W następnym artykule przedstawię pomysł rozwiązania problemu. Dziękuję Państwu za zabranie głosu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Jaja kobyły..." powiadał pewien prezes. Ja jako były nauczyciel potwierdzam Pani słowa. Mnie wręczono wypowiedzenie pracy na trzy miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Nie miałem więc wątpliwości, że nie będę mógł jeszcze trochę popracować . Uczę się bycia emerytem i nie przestaję czuć się nadal nauczycielem, choćby w małych sprawach, jakie mogę wciąż wykonywać. Dla przykładu pisząc tu i ówdzie oraz podtrzymując zwiazki z byłymi uczniami poprzez fb i n-k.
Mam nadzieję, że Pani coś dla siebie znajdzie, aby nadal czuć się potrzebnym i na swoim miejscu.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo się mówi o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.