Facebook Google+ Twitter

Wiek emerytalny równy dla obu płci?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-11-28 15:39

Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku, uważa Janusz Kochanowski rzecznik praw obywatelskich. Zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.

Według rzecznika, powinien być on równy dla obu grup, czyli kobiety powinny przechodzić na emeryturę później o pięć lat. Wniosek nie dotyczy osób, które w wieku wejścia w życie reformy emerytalnej z 1999 r. miały ukończone 50 i więcej lat.

Obecnie wiek emerytalny mężczyzn wynosi 65 lat, a kobiet 60. Zdaniem rzecznika, nie jest możliwe wskazanie racjonalnych argumentów usprawiedliwiających utrzymanie w ustawie o emeryturach i rentach regulacji określających wiek emerytalny na podstawie kryterium płci. - Różny wiek emerytalny w przypadku kobiet i mężczyzn oznacza dyskryminację ze względu na płeć i przez to jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa - argumentuje rzecznik praw obywatelskich.

- Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, nie ma uzasadnienia dla wcześniejszego przechodzenia kobiet na emeryturę - twierdzi Piort Dominiak, ekonomista z Politechniki Gdańskiej. - Biorąc także pod uwagę dłuższe przeciętne życie kobiet, wniosek rzecznika jest uzasadniony.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę, że wcześniejsze przechodzenie kobiet na emeryturę jest formą ekwiwalentu za dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Kobiety tracą jednak na niższym wieku emerytalnym. Po przejściu na emeryturę otrzymają średnio o ok. 40 proc. niższe świadczenia niż mężczyźni. Dodatkowe 5 lat na gromadzenie kapitału emerytalnego podwyższyłoby ich przyszłe świadczenia.
- Badania wskazują, że kobiety są zainteresowane pracą po 60 roku życia - dodaje Dominiak.

Według prof. Marka Góry ze Szkoły Głównej Handlowej zrównanie wieku emerytalnego to nie wszystko. Jego zdaniem powinno się rozważyć wydłużenie wieku emerytalnego dla obu płci.

Według raportu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych kobieta z wyższym wykształceniem, która rozpoczęła pracę w 2000 r. z pensją wynoszącą 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia, otrzyma emeryturę w wieku 60 lat na poziomie 38 proc. średniej płacy. Wydłużenie jej wieku emerytalnego do 65 lat, oznacza emeryturę w wysokości 52,5 proc. średniej płacy.

W większości krajów UE wiek emerytalny jest zrównany. Tak jest w Danii, Niemczech, Grecji, Irlandii, Portugalii. W Belgii wiek emerytalny kobiet (62 lata) zostanie zrównany z wiekiem mężczyzn (65 lat) w 2009 r.
Jacek Klein
K.C.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.01.2010 17:23

Tutaj można porównać wszystkie fundusze: http://ofe.gourl.org/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.