Facebook Google+ Twitter

Większe ulgi na przejazdy dla uczniów i studentów?

Dziś w sekretariacie Marszałka Sejmu przedstawiciele komitetu "Przywracamy ulgi dla studentów" złożyli projekt, zakładający zwiększenie ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy PKP i PKS z 37 na 49 procent.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. "Dziennik Bałtycki", Piotr ManasterskiTo dobra wiadomość dla wszystkich uczniów i studentów regularnie korzystających z przejazdów PKP czy PKS. Gdyby projekt przeszedł, w kieszeniach tej grupy społecznej (a raczej ich rodziców), zostałoby sporo pieniędzy. Przypomnijmy, że drastyczne cięcie ulg nastąpiło w 2001 roku za rządów koalicji SLD-PSL. Wtedy to obniżono ulgę z 50 do 37 procent. Taki stan utrzymuje się do dzisiaj.

Czy jednak w dobie kryzysu gospodarczego istnieją jakiekolwiek szanse na powodzenie tej inicjatywy?
Wydaje się, że tak. Otóż projekt ten zyskał już poparcie premiera oraz prezydenta. Przychylny w tej kwestii jest także marszałek Sejmu - Bronisław Komorowski. Nie należy jednak zapominać, że znaczący głos będzie miał tutaj minister finansów a także koalicjanci w Sejmie.

W tym momencie, po złożeniu dokumentu do sekretariatu, marszałek ma dwa tygodnie na sprawdzenie, czy wszystkie podpisy spełniają określone wymogi formalne. Jeśli tak, to w ciągu trzech miesięcy musi przedłożyć ów projekt w Sejmie. Gdyby posłowie szybko się z nim rozprawili, uczniowie i studenci mogliby skorzystać z większego przywileju już od września tego roku.

Niewątpliwie przyjęcie nowej ustawy dotyczącej ulgi na przejazdy PKP i PKS dla uczniów i studentów okazałoby się dla nich ogromną pomocą, zwłaszcza w dobie panującego kryzysu gospodarczego. Przecież mieszkańcy wsi to grupa objęta znacznie większym bezrobociem niż mieszkańcy miast, a przez to uboższa. Nie można pozwolić na to, by kwestie finansowe tak znacząco wpływały na rozwój edukacyjny tamtejszej młodzieży, która w większości przypadków musi codziennie dojeżdżać do miejskich szkół i uczelni.

Komitet "Przywracamy ulgi dla studentów", ma poparcie m.in.: Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Biura Inicjatyw Studenckich, Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, Stowarzyszenia Młodzi Socjaliści, Stowarzyszenia Przyroda Ojczysta, Studenckiego Radia Żak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dawid
  • Dawid
  • 04.10.2010 19:28

A jak będzie z wiekiem studenta ?
każdy kto studiuje czy nadal tylko do 26 lat a jeśli każdy to co w sytuacji gdy ktoś przed końcem roku (np. w październiku) ukończy 26 lat to czy przez okres do końca roku musi wtedy kupować całe bilety a od nowego roku ponownie ulgowe ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

z tego co kojarzę to budżet dopłaca za ulgi studenckie
jestem pasażerem, zwykłym, szarym takim, nawet podatki płacącym
i tak chciałem zaznaczyć że o tym prostym fakcie że tacy jak ja za to wszystko zapłacą, nikt nie wspomina

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co to ma do rzeczy :) Chodzi o to, że studenci sami płacą za swoje bilety :) Wielu z nich nie jest utrzymywanych przez rodziców - to właśnie miałam na myśli.
Ktoś za te ulgi będzie musiał płacić prawda - wszyscy pasażerowie. Jednak zniżki są potrzebne, należy ułatwiać ludziom edukację, a nie utrudniać. I proszę nie zakładać, że pieniądze, które studenci nie wydadzą na bilety, przepadną na alkohol. Wręcz przeciwnie. Sporo kasy idzie na książki i kursy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie wszystkim rodzice płacą za bilety, zwłaszcza studentom" to lepiej żeby wszyscy płacili w podatkach zwłaszcza studentom? przecież ktoś za te ulgi zapłacić będzie musiał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłoby bardzo dobrze :) Nie zgadzam się co do tego "Gdyby projekt przeszedł, w kieszeniach tej grupy społecznej (a raczej ich rodziców), zostałoby sporo pieniędzy." Nie wszystkim rodzice płacą za bilety, zwłaszcza studentom ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.