Facebook Google+ Twitter

Większego szacunku dla chleba rodacy!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-07 14:15

W jednym z ostatnich sprawozdań ONZ stwierdza, że liczba głodujących sięga 830 milionów. Każdy rok to śmierć od 35 do 40 mln ludzi. Powodem jest głód i niedożywienie. Każda minuta przynosi śmierć 76 osób, w tym 57 dzieci.

1 z 3 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Chleb zaznaczył swoją obecność w naszym życiu, w języku polskim, przez znamienne zwroty, które utrwalają przekonanie, niekiedy bardzo odległych pokoleń naszych przodków. Mówimy więc: "zarobić na chleb".Fot. A. Nadzikowski
Chleb zaznaczył swoją obecność w naszym życiu, w języku polskim, przez znamienne zwroty, które utrwalają przekonanie, niekiedy bardzo odległych pokoleń naszych przodków. Mówimy więc: "zarobić na chleb".
Fot. A. Nadzikowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

racjonalista
  • racjonalista
  • 13.05.2012 16:12

Z moich obserwacji wynika, że Polakom jeszcze głód nie zajrzał do tyłka i nawet za komuny nie szanowano w tym kraju chleba. Czasami aż mi wstyd przyznawać się do tej tego, że moje korzenie sięgają potomków Piasta.... Obudźcie się ludziska ! Na świecie tyle ludzi umiera z głodu a wy nie szanujecie nie tylko się nawzajem ale i chleba także....

Komentarz został ukrytyrozwiń
gmjdg
  • gmjdg
  • 07.11.2011 17:19

pomocy

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.12.2009 19:45

Przykro o tym mówić, ale takie są fakty, że chleb pieczony w hurtowych ilościach, nigdy nie będzie taki, jak chleb upieczony domowym sposobem. Kupowany w sklepach chleb zawiera chemię, dlatego okres jego przechowywania jest bardzo krótki. Ponad to nie każdy potrafi racjonalnie gospodarować pieczywem.... Temat naprawdę rzeka, ale cóż powiedzieć, skoro rodzice wysyłają małe dzieci z chlebem na śmietnik, zamiast wpajać im od dzieciństwa szacunek dla chlebusia.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie myslicie ze akurat ten chlebek zostal zostawiony w woreczku i na koszu wlasnie po to zeby sie nie zmarnowal ? Spogladajac na zalaczone zdjecia , uwazam ze ktos mial duzo szacunku dla chleba .Znajac biede na podlasiu nie mysle zeby ludzie marnowali jedzenie zawsze o tej porze roku mozna zurek ugotwac i kazda nawet sucha kromke wykorzystac zrobic grzanke czy poprostu mozna chwlebek zamrozic jak widzimy ze go duzo jest .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie nie tylko wyrzucają do kosza na odpadki chleb.
Lądują tam także inne resztki jedzenia ze stołu, które można by było chociaż z kompostować...

http://www.niemarnuje.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu, u mnie w domu był taki zwyczaj że zawsze kreśliło sie znak krzyża na chlebie.
... i jeżeli kupie cały bochenek chleba to przed krojeniem znak krzyza na chlebie też robie.
Ale przeważnie to kupię już krojony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.12.2009 19:12

"Do kraju tego
gdzie kruszynę chleba
podnoszą z ziemi przez uszanowanie
dla darów nieba
Tęskno mi Panie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Antoni! Gdy byłam małą dziewczynką, dostałam jedyne w życiu lanie od ojca, ponieważ skórkę od chleba wrzuciłam pod kanapę. Była to dla mnie bardzo pouczająca lekcja, dotycząca szanowania chleba. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoś..
Nie mogę się oprzeć aby nie skomentować....Dziadek jako oficer kampanii wrześniowej został wzięty do niewoli(oflag) ,opowiadał jak gotował zupę z trawy aby przeżyć.....w oflagu.
Udało się mu uciec podczas kolejnego transportu,idąc na nogach wiele dni ,spotkał człowieka który podarował mu bochen chleba.
Był tak głodny....!Zjadł go natychmiast.Od tego czasu miał problemy z żołądkiem,i zawsze wspominał ten bochen chleba i jego smak......!(takie wspomnienie).
Jak wiesz pochodzę z kresów i pamiętam jak w moim domu piekło się chleb....po wyjęciu chleba z pieca teściowa brała go w dłonie ,nożem kreśliła znak krzyża i z wielkim namaszczeniem kroiła kolejne pajdy.Nigdy nie pozwoliła aby resztki chleba zostały.
Anna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.