Facebook Google+ Twitter

Większość Irlandczyków powiedziała "nie"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-13 15:34

Wydaje się prawie prawne, że w Irlandii zwyciężyli przeciwnicy ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Wskazują na to częściowe wyniki przeprowadzonego wczoraj referendum.

Wygrana przeciwników Traktatu Lizbońskiego w Irlandii jest już prawie pewna. Do tej pory policzono głosy w 33 okręgach wyborczych. 53,7 procent wyborców z nich było na "nie", a 46,3 procent opowiedziało się za ratyfikacją Traktatu.

Szef ruchu Libertas, zrzeszającego przeciwników ratyfikacji - Declan Ganley nie krył zadowolenia. Jak podkreślił, że Irlandia to jedyny kraj który przeprowadził referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Zwolennik ratyyfikacji były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox powiedział natomiast , że wynik referendum rozczarowuje, ale trzeba go uszanować.

Odrzucenie traktatu przez Irlandczyków oznacza, że nie wejdzie on w życie od stycznia przyszłego roku, jak chciała Bruksela. Ten temat zapewne zdominuje unijny szczyt w przyszłym tygodniu. Pat Cox nie chciał spekulować, czy jest sposób na ocalenie Traktatu.

Niektórzy sugerują, że referendum powinno być powtórzone, tak jak było to w przypadku Traktatu z Nicei. 7 lat temu Irlandczycy odrzucili Traktat, zaakceptowali go dopiero rok później, w powtórnym głosowaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.