Facebook Google+ Twitter

Większość światowych giełd zaczęła tydzień od wzrostów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-13 13:02

W Hong Kongu kursy akcji na zamknięcie sesji wzrosły o 10,3 procent. Rosną też indeksy giełd europejskich; w Londynie, Paryżu i Frankfurcie odnotowano przed południem ponad 6-procentowe wzrosty.

Europejski Bank Centralny zaproponował bankom komercyjnym nieograniczoną liczbę krótkoterminowych pożyczek dolarowych. Podobną ofertę złożyły: Bank Anglii i Szwajcarski Bank Narodowy. Pieniądze będą pożyczane na 8, 28 i 84 dni ze stałym oprocentowaniem - podał w oświadczeniu Europejski Bank Centralny. Podobny krok ma rozważać Bank Japonii. Te działania mają zwiększyć podaż dolara na nękanych kryzysem rynkach finansowych.

Dziś Brytyjczycy zdecydowali się na częściową prywatyzację systemu bankowego. Rząd w Londynie zamierza zainwestować do 37 miliardów funtów w trzy banki w zamian za ich udziały. Te kroki oznaczają, że rząd będzie właścicielem około 60 procent udziałów w RBS i około 40 procent w połączonych Lloyds TSB i HBOS. Premier Brown jest przekonany, że inne państwa zdecydują się na podobne działania. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad takim krokiem zastanawiają się Niemcy. O decyzji ma poinformować po południu kanclerz Angela Merkel. Prawdopodobnie rząd w Berlinie dokapitalizuje sektor bankowy sumą 400 miliardów euro. Działania rządów i banków centralnych mają przywrócić zaufanie w sektorze bankowym i sprawić, że banki nie będą bały się pożyczać pieniędzy ani sobie nawzajem, ani klientom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.