Facebook Google+ Twitter

Wielbiciele pięknych drzew w Rudzie Śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

"O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa" - pisał w zachwycie Leopold Staff. Podobnie myślą i czują ludzie z Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew.

Logo / Fot. Adam K. PodgorskiPomnikowa lipa w Bielszowicach / Fot. Adam K. PodgórskiStowarzyszenie powstało w 2006 roku jako wyraz swoistego buntu, przeciwko temu, że w ich Rudzie Śląskiej, Zielonej Rudzie na Zielonym Śląsku, nie ma ani jednego drzewa pomnikowego. Dziś już są, bo pięć pięknych okazów doczekało się statusu pomnika przyrody ożywionej, przyznanego uchwałą Rady Miasta Ruda Śląska.

Trzy następne lipy też zostały zgłoszone, już odbyły sie sesje terenowe, zwołane przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Ale RTPD nie zasypia gruszek w popiele. W kolejnym wniosku, również pozytywnie zaakceptowanym przez radę miasta, postuluje objęcie ochroną prawną kolejnych 23 drzew.

Drzewa w pomniki zaklete / Fot. Adam K. POdgórskiPod koniec ubiegłego roku ukazała się kolejna, czwarta z kolei publikacja RTPD wydana w ramach programu „Ruda a zielona bis” współfinansowanego przez Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Nosi ona tytuł: „Drzewa w pomniki zaklęte”, i jak można się domyślać, jest poświęcona rudzkim drzewom pomnikowym.

Zawiera minimonografie o następujących gatunkach drzew: bukach, dębach, grabach, lipach, miłorzębach, olszach, robiniach i wiązach. Autorzy zmieścili w nich nie tylko opisy botaniczne, ale pokazali wspaniałe drzewa w kulturze, w mitach i legendach, ukazali wielorakie zastosowanie, łącznie z kulinarnym, zrobili wypisy ze starych dzieł botanicznych i fragmenty utworów poetyckich. Przedstawili wreszcie szeroki rejestr rudzkich wielkich drzew wymienionych gatunków, kwalifikujących się do objęcia ochroną lub nią już objętych.

Jest to pierwszy tom zamierzonego cyklu. Jeśli Rudzkiemu Towarzystwu Przyjaciół Drzew uda się pozyskać fundusze, w tym roku ukaże się ciąg dalszy serii. Warto dodać, ze Towarzystwo zajmuje się drzewami i ekologią nie tylko na papierze. W minionym roku zainicjowało akcję edukacyjno-ekologiczną związaną z jubileuszem miasta: „50 drzew na 50-lecie Rudy śląskiej”. Dzięki niej we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach oraz nadleśnictwami w Brynku i Katowicach przybyło w mieście 450 drzew. W tym roku RTPD zmierza sadzić drzewa dla podkreślenia 650. rocznicy Kochłowic. Ku chwale Rudy Ślaskiej!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cenne inicjatywy. Godne poparcia. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę wszystkiego najlepszego Rudzkiemu Towarzystwu Przyjaciół Drzew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szoda, że daleko, bo bym się dołaczyla do tak pięknej idei.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.