Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12495 miejsce

Wielcy tarnowianie: Elżbieta Drużbacka. Sarmacka muza, słowiańska Safo

"W Polszcze zrodzona, w Polszcze wychowana" – tak, blisko trzy wieki temu, pisała o sobie Elżbieta Drużbacka. Kim była najwybitniejsza poetka czasów saskich?

Elżbieta Drużbacka / Fot. Autor nieznany, public domain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elżbieta_Drużbacka.PNGKolejna postać z szeregu wielkich tarnowian, o której chciałbym napisać, nie pasowała do swoich czasów, bo w pewnym sensie je wyprzedzała. Mowa o Elżbiecie Drużbackiej - jednej z najwybitniejszych poetek późnobarokowej Europy i prekursorce literackiej myśli oświecenia, artystce zwanej dziś "muzą sarmacką" oraz "słowiańską Safoną".

O ile za życia Elżbieta Drużbacka była dobrze znana i ceniona na artystycznych salonach saskiej Polski, o tyle dziś zapomniana jest przez wielu, a jej twórczość - w kontekście zarówno polskiej literatury barokowej, jak i polskiej literatury w ogóle - pozostaje często przemilczana i niedoceniana. Wyjątkowe miejsce pośród zacnych tarnowian Elżbiecie Drużbackiej należy się zaś zarówno ze względu na jej genialną wprost twórczość, jak i szczególny związek z Ziemią Tarnowską. Choć bowiem Drużbacka nie urodziła się w Tarnowie, z miastem tym związana była przez długie lata. Umiłowała je tak bardzo, że tutaj właśnie postanowiła pozostać na stałe i dożyć swoich dni.

Młodość

Elżbieta Kowalska - bo tak właśnie brzmiało panieńskie nazwisko naszej bohaterki - urodziła się najpewniej w ostatniej dekadzie XVII wieku. Podawane są dwie daty jej przyjścia na świat, lata
1695 i 1698. Choć rok 1695 pojawia się w opracowaniach biograficznych poetki częściej, żadna z dwu dat nie została i już pewnie nigdy nie zostanie potwierdzona.

Nieznane jest także dokładne miejsce urodzenia polskiej poetki. Wiadomo jedynie, że wywodziła się ze szlacheckiej rodziny zamieszkującej prawdopodobnie Wielkopolskę. Jeszcze jako bardzo młoda dziewczyna, Drużbacka trafiła na dwór Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej, żony Adama Mikołaja Sieniawskiego herbu Leliwa, kasztelana krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego. Tam też nabrała dworskiej ogłady oraz zdobyła wykształcenie, ucząc się języka francuskiego, historii oraz zagadnień z zakresu kultury antycznej. Wykazująca znaczne zainteresowanie sztuką (przede wszystkim literaturą i muzyką) panna postawiła także pierwsze kroki w świecie poezji, tworząc swoje pierwsze poematy.
Elżbieta Sieniawska / Fot. Autor nieznany, public domain, commons.wikimedia.org Biblioteka Załuskich / Fot. dZygmun Vogel, public omain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Biblioteka_Zaluskich.jpg Tarnowski ratusz / Fot. Bedřich Havránek, public domain, commons.wikimedia.org Hugo Kołłątaj / Fot. Józef Peszka, public domain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hugon_Kołłątaj.PNG Elżbieta Drużbacka / Fot. Hiuppo, public domain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Elżbieta_Drużbacka.jpg

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Agnieszka Monk
  • Agnieszka Monk
  • 12.01.2011 13:02

Rzadko kiedy niestety zdarza się, żeby utwory Drużbackiej prezentowano w podręcznikach j. polskiego, co więcej jej postać bardziej chyba znana jest za granicą, aniżeli w Polsce. Też niestety nigdy nie uczyłam się o niej w szkole, moich dzieci w szkole tego też nikt nie nauczał, sama musiałam, a nie było łato zaciągnąć je do barokowej literatury po szkole...
Cudze chwalicie, swego nie znacie, chciałoby się powiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chociaż do szkół chodziłam, literaturę lubię, o tej uczonej białogłowie nie słyszałam!
Świetnie, że odkurzasz postaci zasłużone dla polskiej kultury, godna to idea.
Za całokształt - gwiazd wiele ************** :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.