Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25247 miejsce

Wielcy tarnowianie: gen. Józef Bem, Bohater Obojga Narodów

Patriota, który całe swe życie poświecił służbie ojczyźnie, bohater narodowy Polski i Węgier, wielki strateg-artylerzysta, konstruktor rakiet, budowniczy, mechanik, historyk i lingwista, najznamienitszy syn Ziemi Tarnowskiej – generał Józef Bem.

gen. Józef Bem / Fot. Autor nieznany, public domain, commons.wikimedia.orgW pierwszej części artykułu poświęconego gen. Józefowi Bemowi, opisałem drogę życiową słynnego polskiego bohatera, od jego narodzin w Tarnowie, poprzez udział w wojnach napoleońskich, służbę w armii Królestwa Polskiego, walkę w powstaniu listopadowym, tułaczkę emigracyjną, aż do powrotu w rodzinne galicyjskie strony, w celu wywołania narodowego zrywu. W drugiej części opowiadania o losach tarnowskiego generała przedstawić pragnę momenty jego największej chwały.

Część pierwsza: gen. Józef Bem, "Krwawa gwiazda Ostrołęki"

Wiosna Ludów

Koniec pierwszej płowy XIX wieku był dla Europy okresem wielkich rewolucji, które w narodach starego kontynentu zrodziły się z potrzeb "ludu", wynikających z kolei z woli decydowania o własnym bycie i sprawach państwa. Generał Bem w wielkich zrywach targających europejskimi państwami upatrywał możliwość wydarcia dla Polski niepodległości. Wiosna Ludów objęła swym zasięgiem całą niemal Europę, dając tym samym ogromne pole do popisu dla wielkiego generała z Tarnowa.

Swój kolejny bojowy szlak Józef Bem rozpoczął w 1848 roku właśnie w rodzinnej Galicji, o czym pisałem w części pierwszej, próbując wywołać powstanie narodowe. Ze względu na porażkę jaką w tych staraniach doświadczył, zdecydował się prędko wyjechać - przez Tarnów i Karlsbad - do Wiednia. Tam został doradcą dowódcy sił rewolucjonistów, a następnie sam przejął nad tymi siłami dowództwo. Nowa "armia" gen. Bema heroicznie próbowała przeciwstawić się nacierającym wojskom Habsburgów. Niestety, ostatecznie żołnierzom potężnej monarchii udało się zająć pogrążone w chaosie miasto.

"Za naszą i waszą wolność"

Hasło, którego autorstwo przypisuje się Joachimowi Lelewelowi, towarzyszyło gen. Bemowi zarówno przed i w trakcie, jak i po powstaniu listopadowym. Niezrażony klęską wiedeńską, dzielny dowódca postanowił walczyć nadal. Celem jego kolejnej podróży stały się, pogrążone w ogniu rewolucji, Węgry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Monumentalny materiał Tomasza o wielkim Generale ze wszech miar godny polecenia i zasługujący na słowa uznania. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze mnie ta tragiczna postać fascynowała. Autor artykułów zadał sobie dużo trudu, by przypomnieć generała i jego trudną drogę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wspaniala historia o wspanialym Czlowieku, 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.