Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22841 miejsce

Wielcy tarnowianie: Jan Szczepanik. Genialny wynalazca z Galicji

Jan Szczepanik - genialny wynalazca i ojciec telewizji, który ubarwił i udźwiękowił film oraz spopularyzował kolorową fotografię i zrewolucjonizował przemysł tkacki. Jeden z jego wynalazków uratował nawet życie króla Hiszpanii.

Jan Szczepanik. / Fot. Nieznany/public domain/commons.wikimedia.orgNie bez przesady nazywa się dziś Jana Szczepanika "polskim Edisonem", czy "galicyjskim Da Vinci". Niezaprzeczalnie znajduje się on bowiem w gronie najznamienitszych wynalazców ludzkości. Jako jeden z nielicznych Polaków wymieniany jest we wszystkich światowych encyklopediach technicznych. Swego czasu pisał o nim nawet jego przyjaciel, wybitny amerykański pisarz i podróżnik Mark Twain. Z wielu naukowych odkryć i dokonań oraz innowacyjnych, a niekiedy wręcz rewolucyjnych pomysłów Jana Szczepanika korzystamy do dziś i długo jeszcze korzystać będziemy.

Krótka biografia polskiego Edisona


Młodość wynalazcy

Tarnów nie był miastem rodzinnym Jana Szczepanika. Jego losy splotły się z grodem Leliwitów Jan Szczepanik. / Fot. Nieznany/public domain/commons.wikimedia.orgdopiero w jego dorosłym życiu. Genialny wynalazca urodził się 13 czerwca 1872 roku w Rudnikach koło Mościsk (obecnie terytorium Ukrainy). Niecały rok później, wcześnie osierocony, zamieszkał u swej ciotki - Salomei. Przyszło jej samotnie wychowywać młodego Janka, jednak pomocy w opiece nad nim nie odmówili w tych trudnych czasach jego dziadkowie, Stanisław i Katarzyna Szczepanik, u których wnuk - dotknięty wczesną śmiercią matki i ojca - spędzał niemało czasu w początkowym okresie swego życia i jak sam później wspominał, "bywało różnie, zazwyczaj biednie".

Po zmianie statusu cywilnego ciotki Salomei, która wyszła za woźnego w Starostwie Krośnieńskim - Wawrzyńca Gradowicza, Janek przeprowadził się do Krosna, gdzie ukończył szkołę powszechną. W owym czasie, nie godząc się na "zaborczą" germanizację, zastępujący Szczepanikowi rodziców - Salomea i Wawrzyniec, postanowili zająć się edukacją patriotyczną dorastającego geniusza, o czym dowiadujemy się z książki "Ocalić od zapomnienia...":

Opiekunowie starali się wpoić wrażliwemu chłopcu uczucia patriotyczne. Ich wychowanek zbierał pieśni powstańców polskich, spisywał je i śpiewał z wielkim przejęciem.*

Seminarium i nauczycielska praca

Po ukończeniu krośnieńskiej szkoły powszechnej, młody jeszcze Szczepanik rozpoczął naukę w gimnazjum klasycznym w Jaśle. Wyróżniał się tam spośród innych uczniów znacznymi zdolnościami w matematyce oraz naukach przyrodniczych, przy równoczesnych problemach z przedmiotami humanistycznymi, które nie stanowiły dla przyszłego wynalazcy zbytniego pola do popisu. Ostatecznie ogromne kłopoty z przyswojeniem greki uniemożliwiły Szczepanikowi dalszą naukę w jasielskiej szkole.

----------
* Ocalić od zapomnienia. Patroni Tarnowskich ulic, praca zbiorowa, Tarnów 2004

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Adam
  • Adam
  • 11.02.2011 09:19

To się na wikipedię przenieś kolego, tam wszystko rzetelnie opracowane:

Nieślubny syn Marianny, córki rolników ze Zręcina k. Krosna. Wychowany przez Salomeę i Wawrzyńca Gradowiczów w Krośnie, gdzie uczęszczał do szkoły ludowej. Następnie uczył się w gimnazjum w Jaśle i seminarium nauczycielskim w Krakowie. Do 1896 r. pracował jako nauczyciel w podkrośnieńskich wsiach - najpierw w Potoku, następnie w Korczynie i Lubatówce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 11.02.2011 07:34

Ciekawe, jednak jak na artykuł w necie, za długie. przy czwartej stronie mówiłem - litości ! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jan Szczepanik, wspaniały człowiek. Szkoda, że nie dane mu było żyć dłużej w zdrowiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.