Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10104 miejsce

Wielcy tarnowianie: Stefania Hanausek, bohaterka niezłomna

"Stefania Hanausek z Tarnowa, córka Karola i Zofii z Janotów, wysoka, faliste blond włosy, na palcu pierścionek z nazwiskiem".

Stefania Hanausek / Fot. autor nieznany/zbiory własneTa historia nie ma szczęśliwego zakończenia. Kartka, na której umieszczone zostały cytowane wyżej słowa, blisko 16 lat czekała na odczytanie w małej flaszeczce, skrytej w metalowej puszce i zakopanej głęboko w ziemi. Puszkę odkopano w 1957 roku przy okazji ekshumacji ciał 52 ofiar niemieckich egzekucji w podtarnowskim lesie Kruk. Autorką ów krótkiej informacji była prawdopodobnie Zofia, matka Stefanii - niezłomnej bohaterki Ziemi Tarnowskiej.

Kobieta z Galicji

Urodzona 7 grudnia 1915 roku w Rymanowie, Stefania Malenia Hanausek, córka wspomnianej już Zofii z Jonatów oraz Karola Hanauska, wiodła spokojne i dostatnie życie. Dzieciństwo spędziła w ówczesnej Galicji. Początkowo mieszkała z babcią w rodzinnym Rymanowie, gdzie rozpoczęła naukę w szkole elementarnej, by kontynuować ją następnie we Lwowie. Na krótko rodzina Stefanii przeniosła się także do Przemyśla.

Wielcy tarnowianie: gen. Józef Bem, "Krwawa gwiazda Ostrołęki"


Kolejna przeprowadzka również nie miałą zerwać związku rodziny Hanausków z ziemią galicyjską. W 1926 roku przenieśli się bowiem do Tarnowa, gdzie ojciec Stefanii otrzymał fotel dyrektora Banku Gospodarstwa Krajowego. Właśnie z grodem hetmana Tarnowskiego związać się miały na zawsze losy naszej bohaterki.

Kobieta renesansu

Zaraz po sprowadzeniu się do Tarnowa, rodzice zapisali młodziutką jeszcze Stefanię do Szkoły Powszechnej tarnowskich Sióstr Urszulanek. Niedługo potem, Stefania rozpoczęła naukę w Gimnazjum również prowadzonym przez Siostry Urszulanki. Wtedy właśnie zabłysła niezwykłą inteligencją oraz wielkim zapałem do pracy.

O wszechstronnych zainteresowaniach Stefanii można by pokusić się o osobny artykuł. Wykazywała niezwykłe zdolności zarówno z przedmiotów humanistycznych, jak i matematycznych i przyrodniczych. Należąc do kółka polonistycznego, była autorką licznych poematów oraz nowel. Jej poetyckim osiągnięciom przypisuje się chociażby wiersz z okresu okupacji hitlerowskiej "Gdy mrok wypełni celę..."

Wielcy tarnowianie: gen. Józef Bem, Bohater Obojga Narodów


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

myNaród
  • myNaród
  • 24.07.2011 03:41

@ Rozalia Wczoraj 20:03 miarkuj dziecko

Najpierw zapytaj o Grossvater von Donald Tusk (o dziadka twojego płemieła), który służył wiernie wiadomo komu w Wehrmachcie.
Ciekawe czy zu seinen Kameraden (do swoich kumpli) powiedział "na und, rechnen wir Patronen?" (no co, liczymy naboje?)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rozalia
  • Rozalia
  • 23.07.2011 20:03

Kto się podejumie napisania o bohaterski czynach rodziców Jaroslawa Kaczynskiego(Rajmunda i Jadwigi) w AK i oczywiście później u boku Bieruta wPRL ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, dobra robota pod każdym względem. Przeczytałam jednym tchem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 22.07.2011 21:10

AUTOROWI,
ZA UKAZYWANIE heimatu w jego najlepszej POSTACI,
ZA PROMOWANIE CZŁOWIECZEŃSTWA,
ZA BRAK wygłupów politykierskich

OGROMNY SZACUN.
chylę głowę.

ps
artykuł można by umiejętnie uwiarygodnić jedną postacią, która niegodna jest naśladowania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.