Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6553 miejsce

Wielcy tarnowianie: Tadeusz Twardy, mościcki koryfeusz

Wszechstronnie uzdolniony sportowiec, wielki patriota, zasłużony polityk i działacz społeczny. Swoje życie poświęcił Mościcom - niegdyś gminie, dziś dzielnicy Tarnowa. Wszystkich jego zasług nie sposób wymienić. Poznamy zatem te najważniejsze.

Przedwojenne Mościce, widok ogólny / Fot. ze zbiorów własnych autoraWszechobecny w mościckim sporcie i życiu publicznym Tadeusz Twardy wyświadczył wielkie zasługi dla Ziemi Tarnowskiej i jej mieszkańców. I choć nie o Mościcach będzie to artykuł, od poznania tej wyjątkowej tarnowskiej dzielnicy należy rozpocząć opowieść o Tadeuszu Twardym.

Mościce nie są bowiem zwykłą dzielnicą, jakich pełno w wielu polskich miastach. Pochodzący z Mościc właśnie, światowej sławy malarz Wilhelm Sasnal tak oto w jednym z wywiadów opisał fenomen tego miejsca:

"Przez większą część życia mieszkałem w Mościcach, ale ich wyjątkowość uświadomiłem sobie dopiero wtedy, kiedy zacząłem wyjeżdżać. (...) jest to unikalna, inna od pozostałych część Polski. W trakcie podróży zagranicznych dotarło do mnie, że jest to niezwykłe miejsce również w skali międzynarodowej.

"Dom Chemika" - pałacyk, w którym podczas wizyt w Mościcach gościli m.in. prezydent Ignacy Mościcki oraz minister inż. Eugeniusz Kwiatkowski. / Fot. Tomasz OsuchMościce to dzielnica Tarnowa. W latach 20. ubiegłego wieku z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego, od którego dzielnica wzięła nazwę, powstały tu nowoczesne zakłady azotowe będące częścią niezwykłego założenia urbanistycznego. W obrębie ok. 10 kilometrów kwadratowych mieszkańcy mieli wszystko, co było potrzebne do życia. To był samowystarczalny organizm, który w sporej części przetrwał do dziś. Fabryka była miejscem pracy i żywicielem całej dzielnicy (...). W sąsiedztwie ogromnych zakładów zbudowano przedzielone pasami zieleni kamienice i wille dla pracowników. Był też dom kultury, Dom Chemika - hotel, w którym gościli prezydent Mościcki oraz Eugeniusz Kwiatkowski, późniejszy dyrektor mościckich Azotów, park publiczny, kościół, cmentarz, infrastruktura handlowa i usługowa. Przedwojenna zabudowa Moście do dziś jest enklawą harmonijnej architektury o ludzkiej skali, przykładem humanistycznego czy też humanitarnego budownictwa i aranżacji przestrzeni."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.