Facebook Google+ Twitter

Wiele gatunków dionozaurów to błąd paleontologów

"National Geographic" opublikowało artykuł, z którego wynika, że jedna trzecia wszystkich znanych nam gatunków wielkich gadów nigdy nie istniała. Jak to możliwe? Po prostu naukowcy się pomylili!

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ba%C5%82t%C3%B3w_Park_Jurajski_002.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Ba%C5%82t%C3%B3w_Park_Jurajski_002.jpg/800px-Ba%C5%82t%C3%B3w_Park_Jurajski_002.jpgWg badaczy z University of California i Montana State University, powodem takiego stanu rzeczy jest to, że paleontolodzy klasyfikowali jako nowy gatunek szczątki młodych osobników wcześniej poznanych gadów. Zmiany fizyczne wśród większości dinozaurów dokonywały się dopiero w okresie dojrzałości i to wielu naukowców zmyliło - uważają badacze. Dobrym przykładem może być Nanotyran, który w rzeczywistości jest prawdopodobnie niedojrzałym osobnikiem Tyrannosaurusa Rexa, a w wielu kręgach naukowych nadal jest uważany za osobny gatunek.

Hans-Dieter Sues, paleontolog z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie uważa, że faktycznie wiele młodych dinozaurów różniło się od dorosłych form z tego samego gatunku. Ale równocześnie nie uważa za zasadne stwierdzenia, że jedna trzecia znanych nam gatunków wielkich gadów jest tylko pomyłką paleontologów. Testowanie nowych hipotez jest trudne, ponieważ wymaga więcej materiałów niż te, które są aktualnie dostępne - powiedział dla National Geographic.

Pomimo niezwykle dużego postępu w nauce, nadal wiele tajemnic świata dinozaurów pozostaje nierozwiązanych. Do tej pory nie znamy sekretów ich życia czy środowiska oraz nie potrafimy odpowiedzieć w jaki sposób wyginęły potężne gady i czy nas, ludzi, nie spotka podobny los.

Źródło:
National Geographic

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja tam naukowcom nie wierzę.
Nikt przecież nie widział dinaozaurów na żywo, nie wiadomo co miały w środku i na zewnątrz, jaki naprawdę prowadziły tryb życia. Analogie do wspólczesnych zwierzat nie zawsze prowadza w dobrym kierunku.
Presja na naukowe sukcesy jest wielka.Nie dziwię się więc , że niektóre z odkryć w istocie nimi nie są.Czasami były zwykłym oszustwem jak jedna ze spreparowanych czaszek praczłowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.