Facebook Google+ Twitter

Wielicka Kopalnia Soli kończy udany rok 2011

Zawsze uczciwie górnikom życzy się „tyle wyjazdów ile zjazdów” do podziemi kopalni. Wiele zawodów jest zaliczanych do stanu górniczego. Mamy czarnych i białych górników Wieliczce oraz Bochni.

Kolorowa gazeta kopalni / Fot. ze zbiorów kopalni Jest podstawowy podział na górników białych czyli solnych, czarnych związanych z węglem, różnych kopalin: kamienia, substancji chemicznych, metali. Mimo postępu technicznego i technologicznego praca na dole kopalni, jak również przy sortowaniu urobku oraz transportu wewnętrznego jest ciężka i niebezpieczna.

Na terenie małopolski znajduje się kopalnia węgla kamiennego oraz dwie nieczynne kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni zamienione na muzeum i trasy turystyczne. Oczywiście jest też kilka kopalni dla potrzeb wydobycia kamienia dla budownictwa jak też drogownictwa.

Górnicze święto / Fot. ze zbiorów kopalni Fanfary orkiestry górniczej w Kopalni Soli w Wieliczce już odegrały swoje tony obchodów święta górniczego w dniu 4 grudnia, popularnie nazywanej „Barbórką”.

Powoli rok 2011 przechodzi do historii. W sławnej podkrakowskiej Kopalni
Soli w Wieliczce postanowiono częściowo dokonać podsumowania działalności oraz co dokonano, jakie widać efekty.

A efekty widać gołym okiem. Infrastruktura zmieniła się nie do poznania. Jadąc od strony stacji kolejowej Wieliczka widzimy po prawej stronie odmienną Nagrody dla kopalni / Fot. ze zbiorów kopalniinfrastrukturę na terenie Kopalni. Zniknął wał kolejowy i most. Teren zrekultywowano i widać piękny przykopalniany parking i obok niego nowoczesny „Park Kingi”.

Obecnie jest bardzo dobry dojazd do tego miasteczka i kopalni. Z dworca Kraków Główny PKP dostaniemy się do Wieliczki w ciągu 20 minut. Specjalnymi autobusami MPK z placu Matejki w Krakowie przez rondo Mateczny dojedziemy w ciągu 30 minut. Po drodze możemy zwiedzić Kazimierz. Natomiast z Borku Fałęckiego aż dwoma liniami MPK komunikacji podmiejskiej.

Przed samym szybem Daniłowicza też wiele zmian. W okresie wiosenno - letnim ustawiane są przed wejściem specjalne namioty z możliwością oczekiwania na siedząco na swoją kolejkę wejścia do podziemia kopalni. Jest też stała wiata drewniana gdzie turyści oczekują na zwiedzanie.

Od pewnego czasu działa nowoczesny kopalniany hotel Grand Sal. Istnieje również Sanatorium Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, które prowadzi specjalistyczne zabiegi na powierzchni i zmodernizowanych podziemnych komorach, gdzie nawet odbywają się zabiegi zdrowotne w godzinach nocnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.