Facebook Google+ Twitter

Wielka awaria w centrum Warszawy. Ewakuacja mieszkańców

W piątek rano, na terenie budowy stacji II linii metra "Świętokrzyska", osunęła się z powodu wycieku z wodociągu ziemia. Ewakuowano ok. 100 osób z dwóch budynków znajdujących się w pobliżu miejsca awarii. Aż do godzin popołudniowych całkowicie zamknięta dla ruchu była ul. Marszałkowska na odcinku od al. Jerozolimskich do ul. Królewskiej.

Awaria na budowie metra / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiPowodem awarii i osunięcia się ziemi był nieszczelny wodociąg. Przesączanie przy ul. Szkolnej zauważone zostało ok. 4 nad ranem. Doszło w związku z tym do groźby podmycia fundamentów pobliskich budynków, obawiano się także wybuchu gazu. Aktualnie nie jest wiadomo, jak doszło do uszkodzenia wodociągu. "W tej chwili nie wykluczam żadnej przyczyny. Nie odżegnujemy się od winy, nie wykluczamy jednak też czynników zewnętrznych" - powiedział podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej rzecznik prasowy konsorcjum budującego metro, Mateusz Witczyński. Podkreślił on, że wyciek został już zatrzymany poprzez wylanie specjalnej mieszanki betonowej. "Woda wyciekała z wodociągu, który jest już zamknięty" - twierdzi. Wyrwa w ziemi cały czas jest wypełniana asfaltem.

Rozważane są aktualnie dwie wersje przyczyny osunięcia się ziemi. Mogło to nastąpić bezpośrednio przez pęknięcie rury wodociągowej, lub też poprzez wypłukanie gruntu wodą z podziemnego cieku, na skutek czego uszkodzony został wodociąg.

Obejrzyj także: Marszałkowska zamknięta. Osunęła się ziemia na budowie metra. [Zdjęcia]


Eksperci znajdujący się na miejscu badają źródło awarii. Doszło na pewno do dwóch wycieków. Ziemia osunęła się na powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych na głębokość ok. dwóch metrów. Zapadła się przez to jezdnia na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i ul. Szkolnej. Inne budowane stacje drugiej nitki metra nie są zagrożone podmyciem. Pierwsza linia metra cały czas pracowała bez zakłóceń. Była co prawda rozważana możliwość wstrzymania ruchu metra, jeśli zaistniałaby możliwość niebezpieczeństwa dla pasażerów, jednak uznano, że awaria przy ul. Świętokrzyskiej nie ma wpływu na jej prawidłowe funkcjonowanie. Konferencja prasowa po awarii przy budowie metra / Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Wyciek spowodował zagrożenie dla konstrukcji pobliskich budynków. Ewakuowanych zostało ok. 100 osób z budynku mieszkalnego przy ul. Świętokrzyskiej 20 i placówki bankowej znajdującej się przy ul. Marszałkowskiej 136. Zostały one najpierw "zakwaterowane" w podstawionych naprędce autobusów komunikacji miejskiej, a potem później przewiezione do miejsc noclegowych.

Czytaj też: Osuwisko na budowie II linii metra. "Policja wyrzucała ludzi z mieszkań"


W asyście służb ratunkowych rodziny pojedynczo miały wcześniej możliwość wejścia do swoich mieszkań, celem zabrania rzeczy osobistych. Miejsca noclegowe dla ewakuowanych osób przygotowywane są w hotelach MDM i Metropol, dostaną one także vouchery żywieniowe - poinformowało konsorcjum AGP Metro Polska na swojej stronie internetowej. "Lokatorzy wyżej wymienionych budynków, którzy także chcą skorzystać z zakwaterowania lub wejść do swoich mieszkań po niezbędne rzeczy, mogą zgłosić się do Punktu Zarządzania Kryzysowego na pl. Dąbrowskiego, gdzie czekają nasi pracownicy i funkcjonariusze odpowiednich służb. Ponadto znajdują się tam nasi kierowcy, którzy pomogą chętnym dostać się do hotelu" - czytamy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dwoje najlepszych ekspertów z w24 oceniło sytuację.-Bedzie dobrze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz Kowalski jesteś od usuwania wpisów.Możesz napisać w czym złamałam regulamin.Jakieś tu jest moderowanie komentarzy. Kto ma prawo tu pisać, a kto ma prawo wypisywać swoje nieobiektywne komentarze?Może by tak trochę uczciwości i więcej zdrowego podejscia do innych tu piszących .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie. Pomijając już fakt, że wiedza ta jest powszechnie dostępna i naprawdę nie ma problemu żeby się z nią zapoznać, to pisanie do kogoś o kimś w takiej formie jak Pan tutaj jest delikatnie mówiąc po prostu mało eleganckie.
Jeżeli nie podobają się Panu moje wypowiedzi - to proszę napisać uwagi wprost pod moim adresem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zauważyłam :))))), ale daj się wypowiedzieć ludziom!

Komentarz został ukrytyrozwiń

roman koźmiński
Zacznij czytać na tematy konkretne, a mniej się wypowiadaj jako ignorant.
"Kurzawka "grunt pod budową metra w Warszawie zachowuje się jak bagno

Osunięcie się gruntu pod Wisłostradą jest zdaniem ekspertów związane z pojawieniem się przy budowie II linii stołecznego metra tzw. kurzawki, która występuje, gdy grunt jest tak nasączony wodą, że zachowuje się jak bagno. Walka z kurzawka jest niestandardowa -
tak twierdza eksperci.
Kurzawka, czyli upłynnienie gruntu, jest zjawiskiem tak groźnym, że wspomina o nim każdy podręcznik geotechniczny. "W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że aby powstała kurzawka, potrzebna jest woda i grunt zbudowany z bardzo drobnych cząstek. W odpowiednich warunkach taki grunt przestaje być ciałem stałym (materią w stanie stałym, a jest płynnym) nasyconym wodą i staje się czymś w rodzaju zawiesiny cząstek stałych w wodzie. Przypomina pulpę i zachowuje się raczej jak płyn, a nie jak ciało stałe, podobnie jak bagna czy ruchome piaski"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman też mam wątpliwości co do profesjonalizmu tej firmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do roman koźmiński - cieki wodne w Warszawie są zmorą wszystkich budów, a ich odnalezienie przed budowaniem bardzo trudne.
Poza tym nie ma już o czym mówić - firma doskonale wiedziała jak sobie z tym poradzić, dziura została już wypełniona specjalną mieszanką betonową, teraz jeszcze będzie uzupełnianie jej od góry i w przyszłym miesiącu Wisłostrada z powrotem będzie do jazdy.
Tak przy okazji, to nawet dobrze się stało, bo tunel spoczywa aktualnie na betonie, a nie na porcji niestabilnego błocka, które mogło sobie po cichu np zacząć się gdzieś przemieszczać...

A wracając do dzisiejszej sytuacji to już się zaczęło betonowanie dziury czyli jak widać wszystko jest pod kontrolą. Zresztą godna podziwu jest szybka reakcja i dobra organizacja wszystkiego. - I ewakuacja ludności i pomiary stężenia gazu, i tymczasowe schronienie dla owej ludności, i od razu zapewnienie im środków żywnościowych - wcale to nie wygląda jak "państwo w rozsypce"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idealna okazja, żeby coś pokrytykować - prawda? Metro w Warszawie buduje firma z wielkim doświadczeniem w tym zakresie i naprawdę nie ma powodu by wątpić w ich kompetencje. Wybudowali m.in, metro w Kopenhadze. "Winnym" jest niepewny grunt, na którym stoi nasza stolica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla niektórych szczęśliwa wiadomość - no, bo lekcje zostały odwołane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.