Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania będzie miała euro?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-02 21:40

Wielka Brytania zbliża się do momentu, gdy przyjmie euro, pisze "The Daily Telegraph" i zwraca uwagę na wypowiedź szefa Komisji Europejskiej. Jose Manuel Barroso powiedział, że "ludzie, którzy liczą się w Wielkiej Brytanii" uważają, że pora przyjąć wspólna walutę.

"Daily Telegraph" wskazuje, że człowiekiem o którym mówi komisarz jest minister gospodarki Peter Mandelson, który - jak pisze w artykule - odgrywa w brytyjskim rządzie o wiele ważniejszą rolę, niż wynikałoby tylko z jego ministerialnej pozycji. Teorię Barroso wydaje się potwierdzać spadająca wartość funta, który, jeśli utrzyma się obecny trend, za dwa lata, czyli w okolicy następnych wyborów, zrówna się z euro. Dziennik ma jednak słowo pociechy dla brytyjskich eurosceptyków: W myśl kryteriów tzw. konwergencji przyjęcie do strefy euro wymaga, by zadłużenie państwa nie przekraczało 60 procent PKB. A tymczasem w Wielkiej Brytanii już teraz jest to 57 procent - i to przed doliczeniem kosztów antykryzysowych ulg fiskalnych oraz kolosalnych wydatków na pomoc dla banków.

Po ich doliczeniu brytyjskie zadłużenie dwukrotnie przekroczy dopuszczalny limit. Nawet Lord Mandelson będzie miał kłopoty z obejściem tej przeszkody - kończy "Daily Telegraph".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.