Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania chce zreformować swoją monarchię

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-26 09:55

Brytyjski rząd poważnie rozważa zniesienie prawa zakazującego wyboru na króla kandydata wyznania rzymskokatolickiego. Jak pisze dziennik Scotsman, postulat ten ma być częścią większej reformy brytyjskiej monarchii.

Reforma ma dotyczyć prawa z 1701 roku, czyli "Ustawy o następstwie tronu". Zwolennicy zniesienia ustawy przekonują, że jest ona archaiczna i łamie powszechną w XXI wieku zasadę równości, prowadząc do dyskryminacji ze względu na wyznanie oraz płeć. Prawo sprzed ponad 300 lat nie tylko zakazuje wstępowania na angielski tron katolikom, uznających zwierzchnictwo papieża, ale także wyklucza z dziedziczenia korony następców tronu, którzy poślubili osobę wyznania rzymskokatolickiego. Dokument ogranicza też dziedziczenie tronu przez kobiety, dopuszczając je do tronu tylko w sytuacji, gdy w rodzinie królewskiej nie ma męskich potomków.

Zmiany, które przygotowuje Chris Bryant bliski współpracownik premiera Gordona Browna, miałyby wejść w życie po ewentualnej wygranej Partii Pracy w najbliższych wyborach parlamentarnych, czyli najpóźniej wiosną 2010 roku. Zmiany muszą zostać jednak zaakceptowane przez kraje Commonwealthu, czyli państwa uznające zwierzchnictwo brytyjskiej królowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.