Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

841 miejsce

Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 13:44

Sami Brytyjczycy często zastanawiają się, czy są mieszkańcami Brytanii, Wielkiej Brytanii, czy są Brytyjczykami, obywatelami brytyjskimi czy obywatelami Zjednoczonego Królestwa...

Nieporozumienia i błędy w "brytyjskiej" terminologii spowodowane są dosyć skomplikowaną sytuacją polityczno - geograficzną omawianego regionu i częstymi zmianami nazw organizmów państwowych. O stopniu złożoności problemu i wpływie historii na współczesną terminologię pisał między innymi Norman Davies w książce: "Wyspy. Historia". Zainteresowanym gorąco polecam lekturę. Sam postaram się w skrócie wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące nazw "brytyjskich", zaczynając od omówienia terminu:

Wielka Brytania


Jest to termin geograficzny - Wielka Brytania to wyspa - największa z Wysp Brytyjskich. Wielka Brytania nie ma statusu państwa - jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a na jej terytorium znajdują się trzy organizmy państwowe: Anglia, Szkocja i Walia. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą także niektóre z pobliskich mniejszych wysepek - między innymi Orkady, Szetlandy i Hebrydy, natomiast Wyspy Normandzkie (Channel Islands) i Wyspa Man nie należą ani do Wielkiej Brytanii, ani też nie są członkami Unii Europejskiej.

Wielka Brytania jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nie posiada natomiast odrębnych władz - zarówno parlament, jak i rząd są instytucjami Zjednoczonego Królestwa, a nie Wielkiej Brytanii. Tak więc zwroty: "Premier Wielkiej Brytanii" lub "Rząd Wielkiej Brytanii" są zwrotami błędnymi. Prawidłowymi określeniami są: "Premier Rządu Jej Królewskiej Mości", lub - mniej podniośle - "Premier Zjednoczonego Królestwa".

Był jednak okres w historii - prawie cały wiek osiemnasty - kiedy Wielka Brytania stanowiła samodzielne, niepodległe państwo: Królestwo Wielkiej Brytanii. Po późniejszym (przyznajmy - niezbyt pokojowym) przyłączeniu części Irlandii powstało istniejące do dnia dziesiejszego:

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej


Zjednoczone Królestwo jest państwem, którego stolicą jest Londyn, a głową Królowa Brytyjska; jest ono członkiem ONZ i Unii Europejskiej, posiada własny parlament i rząd, którego obecnym premierem jest Gordon Brown. Zjednoczone Królestwo zamieszkują cztery główne narodowości: Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy, językiem urzędowym jest język angielski, a walutą funt szterling.

Zjednoczone Królestwo - pomimo, że jest samodzielnym, niepodległym państwem - nie posiada swych reprezentacji w międzynarodowych organizacjach sportowych. Jak pisałem wcześniej - członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest Komitet Olimpijski Wielkiej Brytanii, natomiast w różnych dyscyplinach sportowych występują reprezentacje bądź Wielkiej Brytanii (na przykład w lekkiej atletyce) bądź poszczególnych państw: Anglii, Szkocji, Walii (na przykład w piłce nożnej). Osobnym - nie mniej skomplikowanym - zagadnieniem jest:

Brytyjskość


Termin ten przeżywa - za sprawą obecnego Premiera Zjednoczonego Królestwa, Gordona Browna - "drugą młodość". Brown (rodowity Szkot) po objęciu urzędu rozpoczął głośną, chociaż - w moim odczuciu - nieefektywną, kampanię mającą na celu wykształcenie u mieszkańców kraju brytyjskiej świadomości narodowej. Z góry skazana na niepowodzenie akcja jest odpowiedzią Londynu na wyniki majowych wyborów w Szkocji (zwycięstwo Szkockiej Partii Nacjonalistycznej i zapowiedzi referendum niepodległościowego) oraz coraz silniejszych tendencji "antybrytyjskich" w Walii. Chociaż oficjalnie mieszkańcy Wielkiej Brytanii są, od roku 1983, obywatelami brytyjskimi (British citizens, przedtem oficjalną nazwą był Obywatel Zjednoczonego Królestwa i Kolonii - Citizen of the United Kingdom and Colonies), to w zwykłej, codziennej rozmowie nikt nie powie o sobie, że jest Brytyjczykiem. Ukształtowana przez wieki świadomość narodowa mieszkańców Wysp nie pozwala im na określenia inne, niż: Szkot, Anglik, Walijczyk czy Irlandczyk. Przez cztery lata pobytu w Szkocji spotkałem jednego człowieka - jest to Anglik mieszkający od dziecka na Wyspie Skye - który nazywa siebie samego Brytyjczykiem. Przepraszam, jest jeszcze jeden - Gordon Brown...

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Łukasz Czego-Szukasz
  • Łukasz Czego-Szukasz
  • 10.02.2012 03:59

Mam pytanie dotyczate troche tematu. A mianowicie dlaczego na zawodach sportowych(które oglądałem) nazwa reprezantacji własnie ZKWBiIPN , nie jest taka tylko flaga z GBP. W takim razie jak będą oznaczeni reprezentanci Irlandii Północnej która przecież jest częścią UK. Jak funkcjonują te nazwy bo słyszy się UK, GB(Wielka Brytania), Anglia(to znaczy kiedy ich używać itd.)?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Rudiak
  • Marek Rudiak
  • 13.08.2011 14:31

Nazwa Wieloka Brytania, jako nazwa państwa, nie jest nieprawidłowa. Zgodnie zzaleceniami KOMISJi STANDARYZACJI NAZW GEOGRAFICZNYCH POZA GRANICAMI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ przy Głównym Geodecie Kraju, nazwa Wielka Brytania, jest równoważna nazwie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

http://ksng.gugik.gov.pl/english/files/countries.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.