Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania i Holandia rozpoczynają wybory do PE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-04 08:40

Dziś rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego, które potrwają do niedzieli. Jako pierwsi do urn pójdą mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Holandii.

W obu krajach frekwencja spodziewana jest na poziomie około 30 procent i szanse na dostanie się do Parlamentu mają ekstremiści. Na Wyspach rośnie w siłę rasistowska Brytyjska Partia Narodowa, w Holandii duże poparcie ma skrajnie prawicowa Partia Wolności Geerta Wildersa, autora antyislamskiego filmu "Fitna", który wywołał kontrowersje na świecie.Przebieg kampanii w Holandii i Wielkiej Brytanii też był podobny. Obrona interesów narodowych i sprzeciw wobec napływu imigrantów zarobkowych - te hasła pojawiały się najczęściej. Poza tym ponad połowa Holendrów mówiła, że płaci za dużo do unijnej kasy. Natomiast większość eurosceptycznych z natury Brytyjczyków tym razem na celowniku miała Traktat Lizboński.


W Wielkiej Brytanii euro wybory zapewne przerodzą się w wotum nieufności dla rządu. Dlatego prognozowany jest dobry wynik konserwatystów.Po wyborach Torysi zamierzają utworzyć nową centroprawicową frakcję w Parlamencie, do której mają wejść deputowani z Prawa i Sprawiedliwości oraz czeskiego ODS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.