Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania: Jest zezwolenie na deportację członka Al-Kaidy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-18 20:20

Izba Lordów orzekła, że można deportować do Jordanii radykalnego duchownego muzułmańskiego - Abu Qatadę, który jest uważany za prawą rękę Osamy bin Ladena w Europie.

Pięciu sędziów zasiadających w Izbie Lordów oddaliło zastrzeżenia, że wydalenie Abu Quatady do Jordanii, gdzie ciążą na nim wydane zaocznie wyroki za terroryzm, może narazić go na tortury.

Organizacja Amnesty International nie zgadza się z tą opinią, a adwokat Qatady zapowiada odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazuje jednak, ze zawarło z Jordanią i innymi państwami arabskimi międzynarodową umowę, która gwarantuje nietykalność osobistą deportowanych.

Abu Qatada to jeden z najbardziej wpływowych islamskich ekstremistów w Europie. Nagrania wideo z jego kazaniami znaleziono w Hamburgu, w mieszkaniu zamachowców-samobójców, którzy 11 września 2001 roku porwali i rozbili samoloty w Stanach Zjednoczonych.

Po zamachach z 11 września Abu Qatada przez rok ukrywał się w Anglii. Został aresztowany w 2002 roku i do dziś przebywa w więzieniu w Londynie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.