Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania o krok bliżej do wyjścia z UE? Juncker dzieli Unię

Głowy państw i szefowie rządów krajów członkowskich nominowali na przewodniczącego Komisji Europejskiej byłego premiera Luksemburga. Taką decyzję podjęto pomimo zdecydowanego sprzeciwu premierów Wielkiej Brytanii i Węgier.

 / Fot. By European People's Party (Jean-Claude Juncker) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsPo raz pierwszy w historii nominacji na szefa Komisji Europejskiej nie wskazano kandydata w drodze konsensusu, a poprzez głosowanie. Stosunkiem 26 do 2 głosów wygrał je były premier Luksemburga – Jean-Claude Juncker. To jeszcze nie koniec – wybór musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski. Glosowanie ma odbyć się 16 lipca. Przeciw Junckerowi głosowali premier Wielkiej Brytanii David Cameron i premier Węgier Viktor Orban. Reszta przywódców państw członkowskich poparła jego kandydaturę. Rada Europejska chce, by to były premier Luksemburga był następcą Portugalczyka Jose Manuela Barosso na stanowisku Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Juncker to kandydat centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która wygrała tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, nie zgadzając się na poszukiwanie innego kandydata na szefa Komisji Europejskiej, przywódcy państw Unii Europejskiej popełnili "poważny błąd". Uważa, że w czasie, gdy Wspólnota potrzebuje reform, zdecydowano się na wybranie na szefa Komisji Europejskiej "brukselskiego insidera". Wyraźne niezadowolenie Wielkiej Brytanii jest szczególnie istotne w kontekście zaplanowanego na 2017 rok referendum, w którym Brytyjczycy mogą opowiedzieć się za wyjściem z Unii Europejskiej. Cameron stwierdził, że będzie przekonywał rodaków do pozostania w zreformowanej Wspólnocie, ale po wyborze Junckera "praca ta stała się ciężka".

Wybór Junckera jest komentowany jako porażka Davida Camerona, która może przynieść szerokie konsekwencje. Jak już podkreślał, w najgorszym wypadku może doprowadzić do opowiedzenia się Brytyjczyków za wyjściem z Unii Europejskiej. Nie można też liczyć na współpracę pomiędzy Cameronem a Junckerem w zakresie reform i obierania kierunku, w jakim powinna iść Wspólnota. W tej kwestii widać największą niezgodność zdań. Były premier Luksemburga jest federalistą, zwolennikiem ściślejszej integracji państw członkowskich. Natomiast Wielka Brytania od początku nie angażowała się w procesy integracyjne, a po przystąpieniu do Wspólnoty była przeciwna pogłębianiu się ich. Nominowanego na szefa Komisji Europejskiej krytykowano również za rzekomy alkoholizm, a także przeszłość jego rodziny. Konkretniej chodzi o ojca wcielonego do Wermachtu.

Sprzeciw Węgier nie nabrał tak ostrego charakteru. Państwo to nie głosowało za kandydaturą Junckera również ze względu na różnicę zdań co do przyszłego funkcjonowania Unii Europejskiej. Viktor Orban nie zgadza się z federalistycznymi poglądami Junckera. Uważa, że prowadzi do to odebrania kompetencji zarezerwowanych wyłącznie dla państw członkowskich. Premier Węgier zapewnił, że pomimo sprzeciwu dla tej kandydatury, znajdzie płaszczyznę współpracy z przyszłym szefem Komisji.
Współpraca pomiędzy państwami członkowskimi a szefem Komisji Europejskiej jest szczególnie ważna, gdyż to jedna z głównych instytucji Unii. Można ją porównać do tradycyjnego rządu np. w Polsce. Odpowiada za bieżącą politykę Wspólnoty, ma prawo inicjatywy ustawodawczej, wydaje rozporządzenia, negocjuje z państwami kandydującymi, a także zarządza funduszami unijnymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No to mamy dylemat. Z jednej strony ojciec z Wehrmachtu, zwolennik federalizacji... czyli Hitler. Z drugiej strony alkoholik - a Hitler był przecież abstynentem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bodajże w rodzinie królowej Małgorzaty II nie można doszukać się nikogo z Wehrmachtu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.