Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania opuści UE? Berlin zapowiada, że zrobi wszystko, aby do tego nie dopuścić

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaznaczył w wywiadzie dla Financial Times, że Niemcy uczynią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej.

 / Fot. PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINIJak podkreślił Schaeuble, "Wielka Brytania jest kluczowym i nieodzownym składnikiem europejskiej jedności. Unia Europejska bez niej jest całkowicie niewyobrażalna i nie do przyjęcia" - podaje RMF za PAP.

Niemiecki minister finansów zwraca uwagę na bardzo ważną rolę, jaką Wielka Brytania odgrywa w Unii Europejskiej. Podkreślił, że Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych członków UE: "Pod względem historycznym, politycznym, demokratycznym i kulturowym jest niezastąpiona i jest jedną z najważniejszych centrów finansowych na świecie". I dodał, że "Europa bez Wielkiej Brytanii to nie Europa".

Wolfgang Schaeuble udzielił wywiadu w kontekście sprzeciwu Londynu na piątkowym szczycie w Brukseli wobec nominacji Jean - Claude'a Junckera na szefa Komisji Europejskiej.

W połowie czerwca, premier Wielkiej Brytanii David Cameron na łamach niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" wyraził swój zdecydowany sprzeciw wobec planów powierzenia Junckerowi stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Również na początku czerwca brytyjski premier podczas unijnego szczytu w Brukseli, w kuluarach, miał ostrzec kanclerz Niemiec Angele Merkel, że wybór Junckera zdestabilizuje jego rząd do tego stopnia, że nie będzie mógł zagwarantować pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zapowiadał także, że w razie zwycięstwa jego Partii Konserwatywnej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, odbędzie się referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ponadto, z badań przeprowadzonych przez ośrodek Opinium na zlecenie tygodnika Observer wynika, że prawie połowa obywateli Wielkiej Brytanii nie chce, aby ich kraj był członkiem Unii Europejskiej. Jak zaznaczyli, byliby za pozostaniem w tych strukturach jeśli doszłoby do renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Albańczycy chętnie zastąpią wyspiarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.