Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania. Rekordowa sprzedaż płyt winylowych w 2014 roku

Sprzedaż czarnych krążków w Wielkiej Brytanii osiągnęła zawrotną ilość 1,3 mln płyt, jakie znalazły swoich nabywców w 2014r. Takich obrotów handlowych dla winyli nie odnotowano od 1995r.

Igła na płycie. By Moehre1992 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Moehre1992Dane opublikowane przez BPI (British Phonographic Industry - Brytyjski Przemysł Fonograficzny), organizację reprezentująca brytyjski przemysł muzyczny, pokazują, że płyta winylowa stała się wydawnictwem fonograficznym niszowego formatu i takim pozostaje. Niepodzielnie panujące onegdaj czarne krążki stanowią obecnie zaledwie dwa procent całego rynku muzycznego w Wielkiej Brytanii. Zarazem znamiennym zjawiskiem jest ponowny wzrost sprzedaży płyt gramofonowych. Milion osób, które kupiły w ubiegłym roku winyle to rekordowy wynik od czasu apogeum histerii dla britpopu, co miało znaczący wpływ na wysokość sprzedaży jeszcze pod koniec 1996r., zyskując klientów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Warto wspomnieć, że nie tak dawno, w latach 2006-2010 rynek muzyczny na Wyspach zdawał się zamykać dla tradycyjnego formatu fonograficznego już na zawsze. Notowania sprzedaży nie przekraczały 300 tysięcy płyt rocznie.

Najlepiej sprzedającym się albumem w 2014 roku, został długo oczekiwany studyjny longplay Pink Floyd "The Endless River". Pierwsza płyta jaką wydali od 20 lat to także najszybciej sprzedający się winyl roku. Arctic Monkeys z płytą ''AM" zdobyli sobie drugie miejsce, a debiutancki długograj Royal Blood sięgnął trzeciej lokaty. Obecnie siłą napędową powodzenia czarnych płyt pozostają uznane firmy i nazwiska, wśród których z rzadka pojawiają się na topie jacyś nowicjusze.

W międzyczasie wyhamował spadek sprzedaży płyt CD. Mimo że ten format nagraniowy odnotowywał w 2014r. obroty słabsze o 7,9 proc. w porównaniu do lat poprzednich, to należy zauważyć znakomity wynik , 55,7 mln compact disc jakie przyniosły zyski w ubiegłym roku. Ogółem, CD i winyle stanowią 49 proc. sprzedanych płyt w 2014 roku w Wielkiej Brytanii.

Top 10 najlepiej sprzedających się albumów winylowych w UK za rok 2014:

1. Pink Floyd – "The Endless River"
2. Arctic Monkeys – "AM"
3. Royal Blood – "Royal Blood"
4. Oasis – "Definitely Maybe"
5. Pink Floyd – "The Dark Side Of The Moon"
6. Jack White – "Lazaretto"
7. The Stone Roses – "The Stone Roses"
8. Foo Fighters – "Sonic Highways"
9. Led Zeppelin – "Led Zeppelin"
10. Oasis – "(What's The Story) Morning Glory?"


źródło: http://www.nme.com/news/various-artists/81992

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.