Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania: Rząd ogłosił plan budżetu na przyszły rok

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-09 16:35

Z planu wynika, że brytyjska gospodarka skurczyła się w tym roku o prawie 5 procent, a walka z deficytem będzie wymagać podwyższenia podatków.

Kwietniowa prognoza, że recesja doprowadzi do spadku brytyjskiego PKB o 3,5 procent okazała się zbyt optymistyczna. Kanclerz skarbu Alistair Darling musiał dziś przyznać, że gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się więcej niż przewidywano. Dług państwowy wzrósł natomiast do prawie 180 miliardów funtów.

Kanclerz zapowiedział wprawdzie redukcję zadłużenia o połowę w ciągu 4 lat, ale w przyszłym roku wydatki z budżetu państwa mają wzrosnąć. Alistair Darling liczy, że sytuację zmienić może prywatny sektor bankowy, który w ostatnim czasie otrzymał znaczne wsparcie państwa i teraz zwróci uzyskaną pomoc. Planuje też zwiększenie powszechnej składki emerytalnej, powrót do normalnej stawki VAT, obniżonej rok temu, by podtrzymać popyt. Dla polepszenia samopoczucia społeczeństwa, nałoży też na bankierów wyższego szczebla 50- procentowy nadzwyczajny podatek od premii.

Ostateczny budżet ustalany jest na wiosnę. Lecz wówczas będą już za pasem wybory powszechne, które - według brytyjskiej opinii publicznej - wygra opozycja. Zdaniem komentatorów, przygotowanie wstępnych założeń budżetowych ma pomóc laburzystom w walce wyborczej z Partią Konserwatywną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.