Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania wychodzi z recesji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-27 11:11

Opublikowane właśnie w Londynie wyniki gospodarcze wskazują, że Wielka Brytania wychodzi z recesji, jako ostatnie z wysoko rozwiniętych państw. Tkwiła w niej przez sześć kolejnych kwartałów, najdłużej od 55 lat.

Wielka Brytania wydobyła się z recesji dopiero 6 miesięcy po Niemczech, Francji, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Ale wzrost produktu krajowego odnotowany w statystykach w ostatnim kwartale starego roku jest niemal niedostrzegalny gołym okiem, bo tylko o 0,1 procent.

Już dwa miesiące temu ruszył nieco w górę poziom zatrudnienia, ale eksperci nie są pewni co o tym sądzić. Z jednej strony wskazują, że miejsca pracy ratuje gotowość pracowników na zamrożenie, albo wręcz spadek zarobków.

Ale doświadczenia recesji z 1981 i 1991 roku wskazują, że dla rynku pracy najbardziej bolesny jest dopiero okres wychodzenia z kryzysu - w obydwu wypadkach zatrudnienie wróciło do normy dopiero po 4 latach.

Tym razem zaczęło rosnąć jeszcze zanim drgnął PKB, możliwe więc, że bezrobocie - obecnie na poziomie 10 procent - jeszcze wzrośnie, tym bardziej, że kończą się już różne inicjatywy rządowe mające pobudzić rynek, a pozostaje bezprecedensowe zadłużenie państwa i społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.