Facebook Google+ Twitter

Wielka Brytania: Zasiłki dla polskich dzieci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-01 16:38

Brytyjska gazeta niedzielna "The Sunday Telegraph" donosi na pierwszej stronie, że Zjednoczone Królestwo wypłaca zasiłki blisko 40 tysiącom polskich dzieci zamieszkałych w swojej ojczyźnie.

Konserwatyści są oburzeni, jednak wszystko odbywa się w majestacie prawa Unii Europejskiej, a zasiłki trafiają do rodzin płacących podatki w Wielkiej Brytanii.

Informacje gazety potwierdza brytyjski resort skarbu, według którego liczba świadczeniobiorców to prawie 38 tysięcy. Chodzi o dzieci Polaków pracujących na Wyspach. Brytyjskie zasiłki wynoszą po przeliczeniu odpowiednio około 90 złotych tygodniowo na pierwsze dziecko i 60 złotych na kolejne.

Częściej jednak zdarza się, że jest to wyrównanie o wiele niższego polskiego zasiłku do poziomu angielskiego. Te wypłaty kosztują brytyjskiego podatnika w sumie 24 miliony funtów rocznie czyli ok. 110 milionów złotych.

Rzecznik opozycyjnej Partii Konserwatywnej uznał, że to skandal w dobie rekordowego zadłużenia brytyjskiego skarbu państwa i załamania się deklarowanej przez rząd walki z ubóstwem wśród dzieci.

Jednak autorzy raportu w "Sunday Telegraph" przyznają, że zasiłki te są wypłacane najzupełniej legalnie na mocy przepisów unijnych. Osobom pracującym i płacącym podatki w danym państwie Unii Europejskiej, przysługują bowiem wszelkie obowiązujące tam świadczenia społeczne.

W tym samym artykule "Sunday Telegraph" podaje wyniki niedawnego sondażu opinii, z którego wynika, że dwie trzecie Brytyjczyków uważa, iż napływ obcokrajowców przekroczył dopuszczalne granice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.