Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2233 miejsce

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu zmniejsza się coraz bardziej

Astronomowie wskazują na postępujący proces kurczenia się Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu. Monstrualna burza jest największym tego rodzaju zjawiskiem, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w Układzie Słonecznym.

Znak firmowy Jowisza, czyli Wielka Czerwona Plama - wirujący antycyklon, którego rozmiary są większe od Ziemi. Obecnie kurczy się do wielkości jakiej nigdy dotąd nie zaobserwowano. HubbleSite, NASA, ESA, and A. Simon (Goddard Space Flight Center) / Fot. HubbleSite, NASA, ESA, and A. Simon (Goddard Space Flight Center)Gargantuiczna burza na Jowiszu jest antycyklonem. Wielką Czerwoną Plamę można zaobserwować już przy użyciu amatorskich instrumentów optycznych. Nazwa powstała od charakterystycznej barwy zjawiska. Pierwszym człowiekiem, który dał świadectwo jej istnienia był brytyjski badacz przyrodniczy Robert Hooke. Miało to miejsce w 1664r. Zjawisko obserwowane od setek lat było w swoich rozmiarach porównywane z trzema planetami wielkości Ziemi.

Najnowsze badania NASA dowodzą, że największa z zaobserwowanych burz w Układzie Słonecznym zmniejsza się w znacznym stopniu. W ostatnich stu latach nie jest już wiele większa od naszej planety. Przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble`a dokonano pomiaru średnicy Wielkiej Czerwonej Plamy. 16,500 kilometrów to dużo mniej, aniżeli wyniki uzyskane przez sondy Voyager 1 i Voyager 2, które badały Jowisza w 1979 roku. Wtedy odnotowano 23,350 kilometrów średnicy burzy. Niemniej, proces zanikania antycyklonu został zauważony przez astronomów już w 1930r.

Amatorskie obserwacje, jakie zostały zapoczątkowane w 2012r. wykazały wyraźny wzrost szybkości zanikania Wielkiej Czerwonej Plamy. Burza zmniejsza się o około 930 kilometrów rocznie, a jej kształt zmienia się z owalu do regularnie okrągłego. Dla porównania, średnica Ziemi to ok. 12,745 kilometrów przy 16,500 kilometrów tego samego wymiaru jowiszowego zjawiska.

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu; porównanie wielkości w latach 1995, 2009 i 2014r. HubbleSite, NASA, ESA, and Z. Levay (STScI). / Fot. HubbleSite, NASA, ESA, and Z. Levay (STScI)Co powoduje proces zanikania Wielkiej Czerwonej Plamy? Jedną z możliwości jaką rozważają naukowcy jest bliżej nieznana aktywność w atmosferze planety. Może to powodować procesy odprowadzania i wyczerpywania energii, co osłabia burzę, a w konsekwencji powoduje jej postępujące kurczenie się. Nowe obserwacje wskazują również na zauważalne bardzo małe wiry w burzy, które mogą być odpowiedzialne za nagłe zmiany dynamiki i energii w Wielkiej Czerwonej Plamie.

Astronomowie Hubble`a zapraszają do dyskusji online. Tony Darnell, Carol Christian i dr. Amy Simon zachęcają do pytań i komentarzy na temat procesów kurczenia się fascynującego nieziemskiego zjawiska. Spotkanie jest zapowiedziane na czwartek, 22 maja, o godz. 22 (4pm EDT). Adres dostępu: https://www.youtube.com/watch?v=9coSaxpQ8DQ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.