Facebook Google+ Twitter

Wielka feta na cześć Güntera Grassa w Gdańsku

W sobotę 29 września rozpocznie się w Gdańsku wielkie święto. Miasto będzie celebrować 80. urodziny wybitnego pisarza Güntera Grassa.

Gunter Grass / Fot. AKPADwa lata temu profesor Mirosław Ossowski z Instytutu Germanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, przyszedł na spotkanie Stowarzyszenia Güntera Grassa z pomysłem w głowie i sercu. Z ideą uczczenia w wyjątkowy sposób 80. urodzin słynnego noblisty. Po wielu miesiącach wytężonej pracy wielu ludzi udało się. Efektem jest prawdopodobnie największa na świecie impreza poświęcona pisarzowi.

Günter Grass

Günter Grass to najwybitniejszy żyjący gdański pisarz, który przyszedł na świat 16 października 1927 r. w wówczas Wolnym Mieście Gdańsku. Rozgłos i światową sławę przyniosło mu stworzenie trylogii gdańskiej: „Blaszanego bębenka, „Kota i myszy” oraz „Psich lat”. Każda z publikacji porusza temat faszyzmu i epizodów wojennych umiejscowionych w Gdańsku. Autor przedstawia w nich miasto na pograniczu kulturowym, „małą ojczyznę” Polaków i Niemców żyjących razem od setek lat.

Jest laureatem Literackiej Nagrody Nobla, którą przyznano mu w 1999 r., jest też Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Stowarzyszenie Güntera Grassa

Zostało założone w 2003 roku z inicjatywy Heidrun Mohr Meyer z Pforzheim – przedwojennej gdańszczanki, żony właściciela jubilerskiej firmy Faberge. Realizacją pomysłu zajęła się Ewa Rachoń, która jest komisarzem targów Amberif. Skupiła dookoła siebie ludzi ze środowisk twórczych, których łączy zainteresowanie pisarstwem Grassa.

Stowarzyszenie liczy niewiele ponad pięćdziesięciu członków. Przez cztery lata istnienia zorganizowano wiele imprez zainspirowanych twórczością noblisty. W 2004 r. w programie Targu Dominikańskiego pojawił się Dzień Güntera Grassa, w trakcie którego kino Neptun wyświetliło filmy na podstawie powieści „Blaszany bębenek" i „Kot i mysz". Projekcje połączono z dyskusją i wystawą fotografii.

Tradycją stowarzyszenia jest tzw. „Teatr gotowania według Güntera Grassa”. Spotkanie odbywa się kilka razy do roku w restauracji Turbot mieszczącej sie w podziemiach Ratusza Staromiejskiego przy ulicy Korzennej. Przybywają na nie członkowie stowarzyszenia, ale kiedyś gościł nawet Grass. Do kolejnego dojdzie podczas obchodów 80. urodzin pisarza.

Konferencja „Günter Grass. Literatura – Sztuka – Polityka”

Potrwa od 4 do 6 października. Wykłady poprowadzą znawcy twórczości pisarza z sześciu krajów, poruszą tematy związane z twórczością literacką i artystyczną, a także kwestie polityczne z nim związane. Patronat nad wydarzeniem objął konsulat Niemiec, w organizację zaangażował się również m.in. Uniwersytet Gdański.

Do najciekawiej zapowiadających się wystąpień zaliczyć można wykład Marion Brandt z Uniwersytetu Gdańskiego, która poruszy temat „Günter Grass a opozycja w Polsce w latach 70. i 80.” oraz spotkanie z prof. dr Subhoranjan Dasgupta z Kalkuty z Indii zatytułowane „Życie jest piękne – Kalkuta i Günter Grass”.

Zostanie zaprezentowana dużo mniej znana niż literacka, rzeźbiarska twarz Grassa. Uczestnicy będą mogli zagłębić się we wszelkie możliwe aspekty związane z autorem, począwszy od wnikliwej analizy jego twórczości, zakończywszy na jego ukochanym Wrzeszczu.

Pozostałe wyprawy w niezwykły świat Grassa

Wydarzeniem, które rozpocznie obchody będzie czytanie fragmentów najnowszej książki Grassa „Przy obieraniu cebuli”. Początek w sobotę, 29 września o godzinie 18 w pomieszczeniach Ratusza Staromiejskiego. Czytał będzie Jerzy Kiszkis.

4 października w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się debata z udziałem Güntera Grassa oraz zaproszonych gości. Tego samego dnia otwarcie wystawy w Zielonej Bramie przy ulicy Długi Targ „Grass – Dürer – Stryjec”. Na dwóch poziomach tej zabytkowej budowli wyeksponowano bogatą wystawę. Górne piętro zajmie około 50 litografii oraz kilka rzeźb, które Grass podarował miastu dwa miesiące temu, kiedy dowiedział się, jak wspaniałe obchody jego urodzin przygotowuje mu Gdańsk.

Na kolejny dzień zaplanowano przegląd filmów na motywach grassowskich, który odbędzie się w kinie Neptun przy ulicy Długiej, spotkanie szabatowe z Gminą Żydowską w Gdańsku, a także koncert dla Güntera Grassa. Mikołaj Trzaska przygotował dla jubilata specjalny repertuar, który o godzinie 20 rozbrzmiewać zacznie w gotyckim kościele pod wezwaniem świętego Jana. Koncertowi towarzyszyć będzie promocja „Kalendarza Grassowskiego” na rok 2008. Przewidywana cena kolekcjonerskiego wydania wynosi około 80-90 zł.

Ostatni dzień obchodów to kontynuacja przeglądu filmowego, a także spacer po Wrzeszczu śladami bohaterów Güntera Grassa. Po południu w zrekonstruowanym domu mieszczańskim należącym niegdyś do zamożnego Jana Uphagena odbędzie się konferencja prasowa Güntera Grassa z udziałem Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Galeria ASP zaprosi na wernisaż wystawy grafik Jana Miśka i Andrzeja Taranka. Obfite w wydarzenia dni zwieńczy światowa premiera spektaklu „Blaszany bębenek” w reżyserii Adama Nalepy. Rozpocznie się o godz. 19 w Teatrze Wybrzeże. Przed przedstawieniem zostaną rozdane nagrody młodzieży licealnej, która rywalizowała w konkursie „Gunter Grass. Pisarz i artysta”.

W dniach 2, 3, 4 i 6 października, na antenie Radia Gdańsk pojawią się programy radiowe dotyczące Grassa. "Gazeta Wyborcza" wyda płytę - przewodnik z nagranymi czterema "grassowskimi" trasami wycieczek po Gdańsku.

Szczegółowy plan obchodów opublikował Uniwersytet Gdański

Łyżka dziegciu

Radni miasta z Prawa i Sprawiedliwości bojkotują celebrację urodzin Grassa. Podczas sesji rady miejskiej, 27 września, ostentacyjnie oddali zaproszenia na imprezę, a ci którym zabrakło na to odwagi wyrzucili je do kosza. Zachowanie to jest związane z ujawnieniem przez pisarza swojej przeszłości w Waffen SS. Zaraz po opublikowaniu tej informacji, pisarz wysłał osobny list do prezydenta Adamowicza (PO), w którym wyjaśnił kontrowersje.

Jak powiedział "Gazecie Wyborczej" Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w radzie miasta: - To skandal, że tyle pieniędzy z miejskiej kasy idzie na jubileusz tak kontrowersyjnej postaci. Po ujawnieniu swojej przeszłości Grass przestał być autorytetem dla samych Niemców i nie powinien być dla Polaków.

Pozostali radni z innych ugrupowań są zdziwieni, ze PiS odrzuca ważne lokalne wydarzenia kulturowe i nie chce brać w nich udziału.

----
Przeczytaj także: W pracowni kostiumologa przed premierą "Blaszanego bębenka"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

dobra robota Natalio, a że ja jestem "zwierzę teatralne" :-), to wielki "+" !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie tak zwana "nagroda tygodnia" :) Zasłużenie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chylę czoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusior;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Natalko świetne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2007 12:18

(+) dobre!

Komentarz został ukrytyrozwiń

się napracowałaś (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.