Facebook Google+ Twitter

Wielka Gala Integracji i fałszywe deklaracje ZUS

W ZUS-ie będą ogromne redukcje etatów, ale mimo to, Zakład zaprasza wszystkich niepełnosprawnych do pracy w tej instytucji.

2 grudnia 2010 w Sali Kongresowej w Warszawie odbyła się Wielka Gala Integracji. Były występy artystyczne znanych osobistości i padło wiele pięknych słów, zapewnień i deklaracji. Szkoda, że te ostatnie okazały się jedną wielką propagandą.

Tytuł tzw. "Przyjaciela Integracji" za zasługi na rzecz niepełnosprawnych dostał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co już w sobie jest pewnym kuriozum zważywszy na to, że Zakład realizuje wytyczne statutowe, a opinie o ZUS-ie krótko mówiąc nie są pochlebne. Ale to akurat nie jest tutaj istotne.

Podczas Wielkiej Gali ZUS był reprezentowany przez panią Elżbietę Łopacińską, członka zarządu ds. świadczeń i wiceprezes ZUS. W odniesieniu do Zakładu, gospodarz Gali pan Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i jednocześnie członek Rady Nadzorczej IMPEL (IMPEL był jednym ze sponsorów Gali) powiedział: "Zastawialiśmy się przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy to jest dobra praca dla osób z niepełnosprawnością. Stabilna instytucja, wypłacalna, ma lokalizację w dziesiątkach terenów, regionów naszego kraju. Myślę, że to jest praca, która daje szansę osobom z niepełnosprawnością. Mało tego, nowelizacja ustawy czy rozporządzenia o służbie cywilnej, daje szanse abyśmy jeszcze lepiej mogli w takich instytucjach znajdować pracę."

Z kolei wiceprezes ZUS p.Łopacińska dodała: "zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne do pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ".

Prawda jest jednak inna

Od miesięcy toczą się boje o ograniczenie zatrudnienia w administracji państwowej. I stało się. Dokładnie 3 grudnia 2010 (czyli dzień po Wielkiej Gali Integracji) sejm przyjął ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Jest to autorski pomysł p. ministra Michała Boniego, szefa doradców ekonomicznych Premiera RP (p. Boni był obecny na Wielkiej Gali Integracji).
Jak podała „Rzeczpospolita” z 4 grudnia 2010 roku [1], najwięcej zwolnień, bo prawie 5 tys. odbędzie się w... Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W sumie w administracji państwowej pracę straci ponad 20 tys. osób.

Jak te piękne słowa i deklaracje p.Pawłowskiego i p. wiceprezes ZUS, które padły podczas Wielkiej Gali Integracji mają się do rzeczywistości? Z jednej strony w ZUS będą ogromne zwolnienia, a z drugiej ZUS zaprasza niepełnosprawnych do pracy. Gołym okiem widać, że ktoś robi niepełnosprawnych w konia. Nie ładnie deklarować czegoś, co nie będzie miało pokrycia w rzeczywistości.

[1] Mateusz Rzemek, Cięcia w administracji, Rzeczpospolita 4-5 grudnia 2010, s.C1 (nr 283/8794)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przemku, bardzo trafny artykuł, 5* za podejście do problemu. Gala miała pokazać,że dla niepełnosprawnych "coś się robi", WAZNE ABY W MEDIACH DOBRZE WYGLĄDAŁO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Kwiatkowski
  • Zbigniew Kwiatkowski
  • 05.12.2010 03:06

To jest sposób na zwolnienie 20 tysięcy pracowników, bo kogo by tu zwolnić jak nie niepełnosprawnego, więc puki się da trzeba te 20 tysięcy zatrudnić.
A tak z dnia codziennego to żus dba o zatrudnienie i o to by zatrudnieni mieli co robić bo
1/ teraz występuje lekarz konsultant, którego nie było
2/lekarz orzecznik, który był i robił swoje bez konsultanta
3/ komisja trzy osobowa na wypadek jak by orzecznik nie umiał interpretować dokumentów, ale i podważa opinię orzecznika i wszczyna całą procedurę od początku, a nie trudno zauważyć że orzecznik i komisja to ta sama firma czyli świadczy to o tym że z założenia zatrudniają ludzi nie kompetentnych.
Lekarz pracujący w zusie nie4 leczy pacjentów więc jestem pewien że po 5 latach trzeba mu cofnąć uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza bo jest po prostu niebezpieczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mundek
  • Mundek
  • 04.12.2010 23:21

Typowe dla tego Stowarzyszenia. Za i dla kasy zrobią wszystko. Czy oni żyją w realu, czy w bajkowym świecie?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.