Facebook Google+ Twitter

Wielka gwiazda piosenki Violetta Villas miała 73 lata

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-18 12:02

Po jej kontrowersyjnej śmierci, gdy przybył na miejsce prokurator, nie krył zaskoczenia obrazem fatalnych warunków, jakie zastał. Sekcja zwłok artystki wykazała, że mogła umrzeć przez powikłania po zabiegu. Przyczyną śmierci mogło być...

Violetta Villas - wybitnie utalentowana piosenkarka, która przez 50 lat kariery estradowej podbijała serca publiczności w Polsce i krajach Europy, a także Ameryki i Australii, zmarła nagle w samotności i zapomnieniu, w nędzy i brudzie, w klimacie ciężkiej choroby. O nieżyjących nie mówi się i nie pisze źle – nie wypada. To tradycja od czasów starożytnych Rzymian. Ale Violetta Villas ze względu na wyjątkową osobowość, talent i dramat przegrania jego – stała się tym samym tragiczną i smutną postacią, o której trudno pisać w tonie wesołym. Nie piszę więc o wielkiej artystce źle. Piszę w smutnym, niezbyt miłym tonie. Tak też o niej mówią artyści, którzy ją dobrze znali. Mówią z szacunkiem, uznaniem, podziwem, ale i w miarę krytycznie. Mówią z wyrozumiałą uzasadnioną krytyką.

W życie artystyczne wyruszyła z wielką obiecującą nadzieją. Jako 18-latka, o rodowym nazwisku Czesława Cieślak, podjęła naukę śpiewu solowego w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie. Wtedy profesorowie odkryli jej słuch absolutny. Po roku nauki wyjechała do Wrocławia, a następnie do Warszawy, aby pobierać lekcje śpiewu klasycznego u prof. Eugenii Klopek-Falkowskiej. Warunki głosowe zapowiadały karierę operową, z której zrezygnowała, przyjmując oferty estradowe. Przyjęła artystyczny pseudonim Violetta Villas i wszystko się zaczęło: pierwsze koncerty, udział w festiwalach, nagrania płyt, wyjazdy zagraniczne.

22-letnia Violetta Villas debiutowała w Polskim Radio. Zrobiła pierwsze nagrania radiowe z zespołami: Bogusława Klimczuka i Edwarda Czernego, brała udział w popularnej audycji rozrywkowej Polskiego Radia "Podwieczorek przy mikrofonie". Wtedy też jedna z jej pierwszych piosenek "Dla Ciebie miły" zwyciężyła w plebiscycie "Expressu Wieczornego" na najlepszy polski szlagier. Sukces ten otworzył młodziutkiej Violetcie udział w Międzynarodowym Festiwalu Sopot w 1961 r., na którym śpiewała piosenki "Dla Ciebie miły" oraz "Si senior". W następnym roku znów wystąpiła w sopockim festiwalu, wykonując "Ave Maria no morro" i "Spójrz prosto w oczy".
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

D.Osting
  • D.Osting
  • 11.01.2012 12:26

Brawo pan/pani Likerman !A autor artykulu niech sie wstydzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
S.Noacka
  • S.Noacka
  • 19.12.2011 00:01

Popieram w całej rozciągłości P.A.Likierman

Komentarz został ukrytyrozwiń
A. Likierman
  • A. Likierman
  • 18.12.2011 19:09

Przykro mi, ale biografia pełna błędów. Ślub z milionerem to 1988 rok. Występy w las vegas to lata 60. Te dwa fakty nie maja ze sobą nic wspólnego. Samochód kupiła sobie sama. Nie wróciła do żadnego biednego lewina, tylko wybudowała wille pod warszawa. Głos nie cztery oktawy, ale piec, sopran nie koloraturowy, ale spinto. Ostatnich pieniędzy nie wydawała na kozy, psy i koty bo od ładnych kilku lat nie miała żadnych zwierząt. Jak chce Pan o kimś pisać, niech najpierw zapozna się Pan rzetelnie z czyjąś biografia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.