Facebook Google+ Twitter

Wielka inauguracja Festiwalu Muzycznego w Busku - Zdroju

W sobotni wieczór w Busku - Zdroju rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, wielkiej śpiewaczki operowej, która urodziła się w tym uzdrowiskowym mieście.

Na widowni zasiedli najbliżsi zmarłej w 1986 roku artystki: mąż, Sergiusz Mikulicz i córka Krystyna z mężem, Henrykiem Kuźniakiem (autorem muzyki m.in. do filmu "Vabank"). Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał burmistrz Buska - Zdroju, Piotr Wąsowicz w towarzystwie Andrzeja Żądło, dyrektora BuskiegoPlakat reklamujący XVI MFM w Busku - Zdroju. / Fot. www.bsck.busko.pl Samorządowego Centrum Kultury, głównego organizatora imprezy) i Artura Jaronia, dyrektora MFM w Busku. Ten ostatni podkreślił, że zorganizowanie festiwalu na tak wysokim poziomie nie byłoby możliwe bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Wojewody Świętokrzyskiego, władz Powiatu Buskiego i wielu sponsorów i darczyńców imprezy.

Jubileusz Mistrza

Wkrótce miało się okazać, że słowa dyrektora Jaronia o wysokim poziomie artystycznym buskiego festiwalu nie są bynajmniej przesadzone. Oto bowiem na scenie pojawił się wybitny polski skrzypek, wirtuoz tego instrumentu, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej. / Fot. Krzysztof KrzakKonstanty Andrzej Kulka. Wystąpił on w różnych konfiguracjach osobowych: z Andrzejem Gębskim (skrzypce) i Andrzejem Wróblem (wiolonczela) wykonał Polonez As - dur Karola Lipińskiego (kompozytora, zdaniem Kulki, wybitniejszego niż Paganini)oraz Fantazję na temat "Krakowiaków i Górali" Jana Stefaniego; kolejnym utworem był koncert podwójny na wiolonczelę i skrzypce Johannesa Brahmsa. Tu Konstantemu Andrzejowi Kulce towarzyszył Tomasz Strahl, mistrz wiolonczeli i ...mimiki oraz doskonała Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Jakby powiedziała młodzież: "pełna profeska".

Koncertem tym profesor K.A. Kulka uczcił 50-lecie swojej pracy artystycznej. Gratulacjom i słowom uznania nie było końca. List ze słowami uznania przesłał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrekcja festiwalu wręczyła karykaturę maestra ze specjalną dedykacją, Towarzystwo Miłośników Ziemi Buskiej wręczyło muzykowi swoją odznakę w dowód uznania zasług dla popularyzowania miasta i jego sztandarowej imprezy, pani wojewoda świętokrzyska, Bożentyna Pałka-Koruba, po chwili poszukiwań wręczyła kwiaty, które zagubiły się w zakulisowym zamieszaniu, było też 50 białych róż na pięćdziesięciolecie pracy. A wszystko to za doznania artystyczne, których Konstanty Andrzej Kulka nieustannie dostarcza melomanom, w tym także tym wypełniającym salę koncertową Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Ale odbieranie kwiatów, gratulacji i podziękowań to nie był ostatni akcent z udziałem tego wybitnego skrzypka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tomasz Borowski
  • Tomasz Borowski
  • 10.07.2011 18:55

Wujek gratuluje festiwalu ....pozdrawiam Tomek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie - termin mojego wyjazdu nie zależy ode mnie. Tak wyszło. Też ogromnie żałuję :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, miałem nadzieję, że się spotkamy. Ma Pani rację - to dopiero początek relacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie "poniosło" na drugi koniec Polski. Panie Krzysztofie - 5* za relację; sądze, że to pierwsza, ale nie ostatnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Ciekawie rozpoczął się ten festiwal. Czekam na dalsze relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.