Facebook Google+ Twitter

Wielka Kampania Polecania, czyli Autorzy Autorom

Książki to intelektualne dobro tego świata. Już starożytni wiedzieli jak niezwykłą wartość ma literatura. Ale jak w dobie internetu przekonać ludzi, że warto sięgnąć po książki?

 / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiNiektórzy obawiają się, że e-booki i internet sprawią, że papierowa prasa i książki znikną pewnego dnia ze sklepowych półek. XXI wiek charakteryzuje się gonitwą za sukcesem, przepracowaniem ludzi, brakiem czasu na poszukiwania odpowiedniej lektury.

Kiedy już decydujesz się podjąć trudu czytania, wchodzisz do księgarni i wszędzie widzisz piętrzące się książki. Część tytułów znasz, czytałeś o nich w prasie. Innych nie rozpoznajesz, a ich autorzy są mało znani, wydawnictwo nie zainwestowało w dostateczną promocję. Te znane tytuły przez jednych opisywane jako doskonałe, przez innych jako szmiry. Nie wiesz co wybrać, błądzisz. Znasz to?

Od dawna słyszy się, że Polacy czytają mało. Powodów jest tego wiele. Część z nas została skutecznie zniechęcona do tego w szkole przez nieudolnych pedagogów czyniących z „Pana Tadeusza” wyrafinowaną mękę dla swoich uczniów. Niektórzy chcieliby spróbować czytać więcej, ale nie mają czasu, by przedzierać się przez półki w księgarniach w poszukiwaniu czegoś naprawdę dobrego. Klasyków często ludzie się boją bo przecież klasycy to nuda. Ceny książek nie sprzyjają eksperymentom.

Wielu spośród autorów Wiadomości24.pl to „mole książkowe”. Sądzę, że wszyscy miłośnicy literatury wiedzą, jak wiele dobrego daje nam czytanie. Przede wszystkim poszerza horyzonty i rozwija zasób słownictwa, którym się posługujemy. To także świetna rozrywka. Sądzę, że każdy z nas dopisałby coś do tej listy. Powodów, dla których warto czytać jest mnóstwo.

Wkroczmy do akcji!

Chciałabym zaproponować, zainicjować i podjąć się opieki nad akcją, do której zapraszam wszystkich użytkowników naszego serwisu. Akcja „Wielka Kampania Polecania, czyli Autorzy Autorom” ma zaprezentować innym naszych ulubionych autorów, zachęcić do sięgnięcia właśnie po te publikacje, a nie inne. Proponuję, by w bardziej niekonwencjonalne, od standardowych recenzji, sposoby zachęcić innych do dobrej literatury. Może uda Wam się skontaktować z interesującym pisarzem i przeprowadzić z nim wywiad? A może dokonacie ciekawej analizy, którą wciągniecie innych w świat tej właśnie lektury? Bądźcie kreatywni! Oczywiście recenzje także wchodzą w grę, ale gorąco zachęcam do puszczenia wodzy wyobraźni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.04.2009 12:37

godne polecenia! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ pomysł z najwyższej półki ;) Osobiście polecam: "Alchemik" Paulo Coelho

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 10:54

Dla odmiany w tej kampanii nie polecam filmowej biografii Hitlera w śląskiej odmianie "gadzinówki" koncernu Polkapresse

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Za rewelacyjny pomysł. Ja już dostrzegam, że niektórzy przekuli słowa w czyny, a efekt tego jest imponujący. Brawo !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za pomysł i za jego przedstawienie, a i realizacja też pewnie będzie na plus. Z niecierpliwością czekam na tytuły opisane przez innych autorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam "Via Bank i FOZZ" (J. Przystawa, M.Dakowski; Antyk 1992)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry pomysł, a sądząc po sporym odzewie - powinien wypalić :) postaram się wspomóc akcję jakimś artykułem, mam pewien pomysł ale to już napiszę do Ciebie, Natalia.

Skoro już zahaczono o te Empiki pełne książek... czasem, wchodząc tam, mam wrażenie, że więcej Polaków pisze niż czyta. I może coś w tym jest, bo za każdym razem widzę przynajmniej kilka książek które najchętniej kupiłbym, ale tego nie robię, bo wiem, że nie będę miał czasu ich przeczytać. Niestety jednym z minusów tzw. kanonu lektur jest fakt, że chcąc nadążyć, uczniowie czytający muszą porzucić w liceum jakiekolwiek inne książki, które chcieliby przyczytać bez przymusu. Jestem w klasie maturalnej i wiem, jak to wygląda. Na początku roku nawet nasza polonistka - swoją drogą bardzo dobra nauczycielka - zapowiedziała, że radzi, byśmy w tym roku szkolnym nic innego większego poza lekturami nie czytali, bo nie będzie czasu, jeśli chcemy ze wszystkim zdążyć i przygotować się do matury.

Efekt jest taki, że uczniowie, którzy lubią czytać, z trudem nadążają z lekturami i nie mają czasu na inne książki. A ci, których kanon lektur wedle założeń powinien "przymusić" do czytania, i tak zabierają się za streszczenia. Czasem nawet, w geście rozpaczy, chwytają za nie ci lepsi uczniowie, gdy nie wyrobią się z przeczytaniem którejś z lektur na czas. Mówię o tym i tak z perspektywy jednej z lepszych poznańskich szkół i wolę nie myśleć, jak to wygląda w gorszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2009 13:56

Wspaniały pomysł !!! Odkurzmy wspomnienia i pokażmy tych, dzięki którym STALIŚMY SIĘ, którzy kształtowali nasze osobowości, "uwrażliwienia", światoodczucie, światopoglądy, nasze "receptory" umysłów; pokażmy tych, którym pozwoliliśmy "podnająć" nasze "szare" komórki...

Gorąco polecam wszystkie gatunki twórczości Juliana Tuwima, felietony Antoniego Słonimskiego, Kisiela, Ryszarda Marka Grońskiego, ale przede wszystkim: Melchiora Wańkowicza ze wskazaniem na "Karafkę La Fontaine`a oraz fantastyczne eseje Jastruna i Adama Ważyka. Pozdrawiam, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haruki Murakami, niedawno odkryłam i jestem zauroczona tym jak opisuje to co dookoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za świetny pomysł.

beata napisała:
"Prowadziłam badania dotyczące czytelnictwa i faktycznie, nie wypadły rewelacyjnie."

Gdzie i kiedy? Skąd te dane? Bo nam na wykładach prof. Wojciechowski ciągle powtarza, że wcale nie jest źle. W tym roku mam egzamin z Czytelnictwa więc pytam w celach naukowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.