Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28829 miejsce

Wielka kasa z wiatraków! Na wichurze też można zarobić!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-01-30 21:58

W gminie Bielany, w Wojewódkach Górnych w powiecie sokołowskim powstanie potężna farma wiatrowa. I etap prac obejmuje wybudowanie 6 turbin wiatrowych o mocy 1,5 MW każda. Docelowo jest przewidziana budowa 16 turbin wiatrowych.

W gminie Bielany, w Wojewódkach Górnych powstanie potężna farma wiatrowa. W Sokołowie Podlaskim 24 października 2008 r. powstała spółka z o.o. "Polska Energia Wiatrowa". Prezesem spółki jest Krzysztof Czarkowski, wiceprezesami: Wiesław Niedziółka i Adam Wnuk- Lipiński.

Krzysztof Czarkowski jest brokerem ubezpieczeniowym w Sokołowie Podlaskim, Wiesław Niedziółka prowadzi dwie fermy indyków rzeźnych w okolicach Sokołowa (w Dziegietni – 4,2 tys. m2 i w Kolonii Krypy- 4,5 tys. m2). Jesienią 2008 r. wystąpili oni do gminy Bielany o wydanie warunków technicznych i pozwolenia na budowę farmy. I etap prac obejmuje wybudowanie 6 turbin wiatrowych o mocy 1,5 MW każda. Docelowo jest przewidziana budowa 16 turbin wiatrowych. Orientacyjny koszt budowy I etapu to kilkadziesiąt milionów złotych.

Na taką inwestycję obecnie można pozyskać środki unijne jak i krajowe. Fundusze unijne na lata 2007-2013 oferują możliwość finansowania projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym polegających na budowie elektrowni wiatrowych. Środki unijne dostępne w ramach priorytetu 10 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ) gwarantują kompleksowe podejście do finansowania rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym energetyki wiatrowej poprzez finansowanie: realizacji projektów OZE, w tym budowy elektrowni wiatrowych; sieci ułatwiających odbiór energii z OZE oraz rozwój przemysłu (dostawców maszyn i urządzeń) dla OZE. W działaniu 10.4 finansowane będą inwestycje umożliwiające wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym budowa lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię wiatru. Minimalna wartość projektu wynosi 20 mln zł. O środki mogą starać się m.in. przedsiębiorcy, maksymalnie do 85% kosztów kwalifikowalnych. Plan finansowania elektrowni wiatrowej może zakładać, obok funduszy unijnych, również inne źródła publiczne, np. w formie pożyczki preferencyjnej z NFOŚiGW.

Energia odnawialna to energia, której zasoby same się odnawiają i z tego względu jest to energia niewyczerpalna i ekologiczna. Najważniejszymi źródłami energii odnawialnej jest m.in. energia wiatru. Energia wiatru przekazywana jest na energię elektryczną.

Dla gminy Bielany jest to pozyskanie dużego kontrahenta, a co za tym idzie – w przyszłości duży zastrzyk finansowy w postaci wpływających podatków do budżetu gminy. Gmina Bielany będzie pierwszą gminą na Mazowszu, na terenie której powstanie pierwsza farma wiatrowa.

Krzysztof Gorczyca
Materiał opublikowany pierwotnie w:
http://www.gazetasokolowska.pl/content/view/2048/29/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Waldek
  • Waldek
  • 25.11.2010 14:58

No zarobić to chce każda firma, ale żeby jeszcze zarabiała uczciwie przynajmniej wywiązując się z umów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Artur
  • Artur
  • 25.11.2010 11:43

Szykuje się konkretna inwestycja zobaczymy jak się zakończy! Jeśli nie będzie jej wykonywać jakaś firma, która chce tylko zarobić jak np. Eko-energia, to może i zakończy się sukcesem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.