Facebook Google+ Twitter

Wielka pielgrzymka świata islamskiego - Hadż 1432 - zakończona

Doroczne ceremonie religijne w Mekce zakończyły miesiąc największej pielgrzymki świata islamskiego. Wokół Kaaby zebrało się w miniony weekend ponad dwa miliony wiernych.

Samolot odlatujący na półwysep arabski. / Fot. Piotr ŚmieszekDo swoich domów do Indonezji zaczynają powracać z Arabii Saudyjskiej pielgrzymi. Szacuje się, iż w uroczystościach w Wielkim Meczecie oraz na górze Arafat w Mekce wzięło udział, jak co roku, około 200 tys. Indonezyjczyków.

Zliczenie tak pokaźnej liczby wiernych nie jest jednak dla pobożnych rachmistrzów dużym problemem. Coroczny ruch pielgrzymkowy odbywa się od wielu wielu lat według z góry określonego wzoru.

Każdy kraj muzułmański dysponuje jasno określonym kontyngentem wyznaczonym przez rząd Saudyjski, wynoszącym tysiąc pielgrzymów na milion wiernych w danym państwie.

Indonezja, jako najliczniejszy dom wyznawców Islamu, na naszym globie ma więc automatycznie przyznany największy limit pielgrzymów na coroczny Hadż.
Pielgrzymka do Mekki jest jak wiadomo świętym oraz absolutnym obowiązkiem każdego muzułmanina, stąd taki pielgrzymkowy tłok oraz ścisk w "pielgrzymkowej poczekalni".

Aby wynagrodzić chęci tych, którym nie uda się uzyskać, załatwić, czy też wylosować miejsca w tej najważniejszej dorocznej pielgrzymce, organizowane są dodatkowo pielgrzymki mniejsze znane jako Umrah. Odbywają się one przez cały rok kalendarzowy, a biorą w nich udział kolejne tysiące wiernych z Indonezji i innych krajów muzułmańskich.

W celu sprawnej obsługi ruchu pielgrzymkowego w stolicy republiki Dżakarcie utworzono oddzielny terminal lotniczy Hadż obsługujący wyłącznie samoloty odlatujące na Półwysep Arabskii i z niego powracające. Największa liczba wiernych modlących się wokół Kaaby pochodzi zawsze, jak łatwo się domyśleć, z samej Arabii Saudyjskiej.

W tym roku w Mekce zgromadziło się ponad 700 tys. Saudyjczyków. Warto również dodać ciekawostkę, iż coroczna pielgrzymka do Mekki w miesiącu Hadż jest największym cyklicznym spotkaniem ludzi na ziemi.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obsłużenie tak ogromnej liczby pielgrzymów, zapewnienie im bezpieczeństwa, to naprawdę
wielkie dla wszystkich służb wyzwanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ksiądz Robak
  • Ksiądz Robak
  • 08.11.2011 12:03

To się nazywa Bilet do Raju!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.