Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21521 miejsce

Wielka rekonstrukcja obrony Twierdzy Modlin już 21 września!

Twierdza Modlin - największa, najlepiej zachowana i najpiękniejsza forteca w Polsce w trakcie II wojny światowej broniła się 1 dzień dłużej niż Warszawa. Wkrótce będzie można uczestniczyć w rekonstrukcji tego pamiętnego wydarzenia.

 / Fot. facebook.com/zapoldarmoTwierdza w czasie działań obronnych stolicy we wrześniu 1939 r. stanowiła ważny, jeśli nie najważniejszy, przyczółek obronny. Modlina broniło wówczas około 15 000 żołnierzy. 15 000 dzielnych żołnierzy, którzy doprowadzili do tego, że Modlin bronił się o jeden dzień dłużej niż Warszawa. Gen W. Thommee podpisał kapitulację Twierdzy 29 września o godz. 8.00. Jak pisano później - żołnierzowi do skutecznej walki potrzebne są: broń i amunicja, żywność oraz pomoc medyczna. W Modlinie żadnego z tych składników nie było. Generał Thommee, by nie przysparzać więcej cierpień żołnierzom i ludności cywilnej, zdecydował o kapitulacji, ale na ściśle określonych warunkach. Były to: zapewnienie opieki medycznej rannym, natychmiastowe nakarmienie całej załogi, osobisty majątek oficerów i żołnierzy niepodlegający konfiskacie, opuszczenie twierdzy przez oficerów razem z białą bronią. Załoga Modlina miała także nie zostać rozdzielona na obozy, a po załatwieniu formalności związanych z wydaniem dokumentów zwolniona do domów. Niemcy do twierdzy wkroczyli 29 września o godz. 10.00.

Rekonstrukcja odbędzie się przy Bramie Północy - jednym z najstarszych zabytków na terenie Twierdzy, pamiętającym jeszcze czasy napoleońskie (obszar między zewnętrzną częścią Bramy a rawelinem). Udział w rekonstrukcji będzie stanowił doskonałą okazję do tego, by poczuć, co działo się w 1939 r. w murach największej twierdzy w Polsce, w Europie porównywalnej jedynie z Verdun.

Rekonstrukcja nie będzie stanowić jedynego pretekstu do odwiedzenia Twierdzy Modlin (jedynie 34 km na północ od Warszawy). Także 21 września odbędzie się Bieg Czterech Generałów na dystansie 10 km. Przez cały weekend lokalne hotele i restauracje będą serwować swoim gościom atrakcyjne ceny, a w sobotę będzie okazja zwiedzić Twierdzę z przewodnikiem. Więcej na www.facebook.com/zapoldarmo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Można sądzić, że Polacy wyjątkowo lubią zgiełk bitewny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.