Facebook Google+ Twitter

Wielka tajemnica islamu - debata Salvatti.pl 17 lutego, polecamy!

Czy muzułmanie mogą żyć w Europie obok chrześcijan? W Libanie to możliwe. Czy podobnie może być w Europie?

 / Fot. Fot. za http://www.freeimages.com/ Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie ma prawie dwu tysiącletnią historię. Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie powstały tam o wiele wcześniej niż zaistniał islam, a ich korzenie sięgają czasów apostolskich. „Nie ma więc wątpliwości, że cywilizacja muzułmańska w momencie jej powstawania bazowała na starej kulturze arabskiej, wspólnym dziedzictwie wszystkich arabów, tak muzułmanów, jak i chrześcijan. Z powstaniem Islamu, chrześcijanie arabscy nie przestali przyczyniać się do rozwoju tej cywilizacji, zwłaszcza w takich dziedzinach jak medycyna, nauki ścisłe i literatura” – uważa salezjanin, ks. Kazimierz Gajowy, wieloletni misjonarz, pracujący w Libanie.

Poprawniej jest więc mówić o cywilizacji arabskiej wspólnej dla wszystkich arabów, niż o cywilizacji muzułmańskiej. Przykładem zgodnego życia chrześcijan i muzułmanów jest Liban. Tam, te same historyczne losy jednych i drugich są bazą do budowania pokojowego współistnienia. Czy podobnie może być w Europie?

Na to pytanie oraz wiele innych odpowie GOŚĆ SPECJALNY: NAGY EL KHOURY, sekretarz generalny Amicale des Anciens de Jamhour, stowarzyszenia działającego na rzecz dialogu chrześcijaństwa i islamu w Libanie. Przez siedem lat powracal do niego sen, w którym w wielkim namiocie zwróconym ku niebu modlą się chrześcijanie i muzułmanie. Czuł we śnie, jak Matka Boża mówi do niego : « zrób z tym coś ». I zrobił. Pokonał wiele przeszkód, by wreszcie doprowadzić do ustanowienia pierwszego na świecie święta narodowego, muzułmańsko-chrześcijańskiego, obchodzonego w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Spotkanie poprowadzi Monika Mostowska, dziennikarka Radia Warszawa. Zapraszamy 17 lutego 2016 roku o godz. 18.00 do Centrum Myśli Jana Pawła II, 1 Piętro, przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Wstęp wolny! Dojazd autobusami: 102, 105, 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518, E-2. Przystanek Foksal (ulica Nowy Świat).

Informacje dla dziennikarzy:

Gość specjalny debaty NAGY EL KHOURY, sekretarz generalny Amicale des Anciens de Jamhour, stowarzyszenia działającego na rzecz dialogu chrześcijaństwa i islamu w Libanie będzie dla Państwa dostępny od 15 lutego. Mówi w języku angielskim i francuskim. Kontakt przez Monikę Mostowską, tel. 698 815 636.

Nagy El-Khoury z wykształcenia jest prawnikiem. Pełni funkcję dyrektora ds. stosunków międzynarodowych w Notre-Dame de Jamhour College i jest Sekretarzem Generalnym stowarzyszenia l’Amicale des Anciens. Jest również prezesem światowej Organizacji Absolwentów Edukacji Katolickiej.

Ma na swoim koncie organizację licznych wydarzeń o charakterze publicznym. Do najważniejszych z nich zalicza Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w Libanie obchodzoną wspólnie, przez muzułmanów i chrześcijan. To przyczyniło się do ustanowienia w Libanie muzułmańsko-chrześcijańskiego święta narodowego. Za tę działalność w 2010 r. w Krakowie otrzymał międzynarodową nagrodę Sergio Viera de Mello za zaangażowanie na rzecz dialogu kultur. W 2005 r. w Watykanie otrzymał Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Był doradcą ministra kultury w rządzie Libanu.

Fot. za http://www.freeimages.com/
Zobacz więcej na www.salvatti.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.