Facebook Google+ Twitter

Wielka ucieczka w małej Albanii. Mordercy na wolności.

Ucieczka siedmiu morderców z albańskiego więzienia o zaostrzonym rygorze wprowadziła wiele niepokoju w małym kraju, jak i poza jego granicami. Służby Grecji i Macedonii również spodziewają się pojmać zbiegów.

Flaga Albanii. wikipedia; licencja: public domain / Fot. wikipediaAlbańskie ministerstwo spraw wewnętrznych oficjalnie poinformowało o ucieczce siedmiu więźniów z jednostki penitencjarnej o zaostrzonym rygorze w Drenovie (obwód Korczy); ok. 180 km na pd-wsch. od Tirany. Zarządzono już blokady dróg. Dodatkowe siły patrolują teren. Powiadomiono też sąsiednie kraje. Prawdopodobnie, zbiegli skazańcy będą chcieli przedostać się do Grecji lub Macedonii.

Uciekinierzy są w większości skazanymi na karę dożywotniego więzienia za najcięższe z przestępstw. Albańskie MSW ostrzega, że mordercy są uzbrojeni i niebezpieczni. Poinformowano też, że jeden ze zbiegów został schwytany.

Ucieczka zaczęła się w sobotę ok. godz. 19.15. Jak donosi tamtejsza prasa, więźniowie rozbroili strażników i zbiegli pod osłoną ciemności. W pobliskiej wiosce ukradli samochód jednego z przedstawicieli lokalnych władz.

Grozę zdarzenia podkreśla "Independent Balkan News Agency" wskazując na niebezpiecznego wielokrotnego mordercę Admira Tafiliego. Odbywał karę dożywotniego pozbawienia wolności za podwójne morderstwo. Jest też oskarżonym o zabicie Arbena Zylyftariego, zastępcy komendanta policji w Szkodrze. To już druga ucieczka Tafiliego. W październiku 2010r. wydostał się z więzienia w Lezha.

Obwód Korczy, Albania. SManalysis blog. licencja: CC3.0 / Fot. SManalysis blogW całym tym zamieszaniu zwrócono uwagę na pewną niefrasobliwość władz więzienia w Drenovie. Kilka dni wcześniej, skazani z Admirem Tafilim na czele wszczęli akcję protestacyjną, która była sprzeciwem wobec złych warunków bytowych w tamtejszym zakładzie karnym. Nie zwrócono dostatecznej uwagi na dalsze działania zdeterminowanych skazańców, co w konsekwencji zakończyło się ucieczką.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Albanii zakomunikowało, że powołany został sztab kryzysowy dla przeciwdziałania zaistniałej sytuacji. Niewielki kraj jest w 75 proc. zdominowany górzystym ukształtowaniem terenu, które może sprzyjać uciekinierom.

Więziennictwo Albanii jest instytucją wymagającą reform, a takie zdarzenia wydatnie obnażają jej regresywność i braki.

źródła: BBC
Independent_Balkan_News_Agency

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.