Facebook Google+ Twitter

Wielkanoc czyli o chłopach bez jaj i babach z jajami

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-08 10:22

Uffff... Znów minęła zima, która w tym roku dała się szczególnie we znaki i znów mamy święta wielkanocne. No a przecież jeszcze tak niedawno witaliśmy Nowy Rok.

Ale szampan już z głowy wywietrzał (przynajmniej ten noworoczny) i życie toczy się dalej. A jak na nadchodzące święta przystało, nic tak nie kojarzy się z Wielkanocą jak jaja i kury, które te jaja znoszą.

Warto w tym miejscu zadać pytanie, co w tym życiu było pierwsze: jajo czy kura? Można by na ten temat napisać parę doktoratów, ale w naszym przypadku nie jest to konieczne. Wiadomo, mamy Wielkanoc na topie, więc i temat jaj jest jak najbardziej na czasie.

Jaja... Właśnie, jakiż to szacunkiem cieszą się jaja w naszym narodzie. Weźmy na przykład walory smakowe. Wszyscy znamy jajecznicę przyrządzaną i podawaną na różne sposoby: jajecznica na boczku, z pomidorami, z bazylią. Słynne są jaja w majonezie, możemy raczyć się jajem smażonym, gotowanym na twardo czy na miękko.

Trzeba jednak zauważyć, że historia doceniła jaja także w jeszcze jeden sposób. Mianowicie słowo "jaja" wrosło na stałe do naszego potocznego języka i jest używane w różnego rodzaju popularnych, codziennych powiedzeniach, żartach czy określeniach. Weźmy zwrot: "To są normalne jaja!". Przy rozłożeniu na czynniki pierwsze - powiedzenie zupełnie bez sensu (chyba, że w rzeczy samej wymienione jaja komuś - hehe - pokazujemy). W przenośni jednak wszyscy używają tego zwrotu w sytuacji zdziwienia, zaskoczenia itp. Gdy z kolei użyjemy zwrotu: "Bez jaj" ten, do kogo te słowa skierujemy, doskonale będzie wiedział, że ma nie żartować.

Zupełnie inaczej ma się rzecz, gdy użyjemy powiedzenia "facet bez jaj". No to już nie są przelewki, to jedna z większych ambicjonalnych obelg dla każdego prawdziwego mężczyzny. W tym momencie wychodzi na jaw, że koło historii zatacza swoje kręgi nie do końca sprawiedliwie. Bo idąc tropem "faceta bez jaj", powiedzenie "baba z jajami" powinno być dla kobiety równie haniebną obelgą. Ale gdzie tam, "baba z jajami" to prawdziwy i jeden z lepszych komplementów jaki można sprawić kobiecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.