Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4545 miejsce

Wielkanoc, czyli śniadanie z obiadem, za jednym zasiadem

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wielkanoc to największe, najstarsze i najbardziej uroczyste święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa już od II wieku.

Pisanki / Fot. Barbara PodgórskaŚwięcone sporo pochłaniało czasu,
nie mało panie miały ambarasu
z tem by się babki dobrze im udały,
w miarę podrosły, zakalca nie miały.
By były drożdże w porę dostarczone,
Mięsiwa kruche i nie przypalone.
Jak wyjdą torty, mazurki, baukuchy,
Pierogi, sery, jajka i szpekkuchy.
[Adam Habdanik, Wielkanoc na Litwie, Wilno 1929];

Wielkanoc to największe, najstarsze i najbardziej uroczyste święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa już od II wieku. W 325 roku Sobór Nicejski wyznaczył termin obchodów, jako ruchomy, przypadający na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, a więc pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Oficjalnie nazywa się ona Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego albo Wielką Niedzielą.

W dniu tym, od czasów Grzegorza Wielkiego, chrześcijanie witają się pozdrowieniem: „Chrystus zmartwychwstał” - „Zmartwychwstał prawdziwie!”. Najważniejszym momentem wielkanocnych uroczystości religijnych jest rezurekcja połączona z procesją - wyniesieniem Najświętszego sakramentu z grobu Pańskiego. Jest to także powszechnie obchodzone święto rodzinne, polegające głownie na wspólnym spożywaniu święconego. Po długim okresie Wielkiego Postu można wreszcie zasiąść do stołu i pofolgować apetytowi.

Dawniej przygotowania do Wielkanocy trwały bardzo długo, a zajęć dla wszystkich domowników było mnóstwo. Maria Iwaszkiewicz w książeczce "Z moim ojcem o jedzeniu" przytacza wspomnienia autora "Sławy i chwały": "W Wielki Poniedziałek tłukło się cukier na mączkę, tłukło się kardamon, korzenie, przebierało rodzynki, przesiewało mąkę. We wtorek piekło się drożdżowe mazurki i pomniejsze ciasta, w środę - mazurki trwalsze i szyło się formy papierowe na ciasta, czwartek poświęcało się pieczeniu tortów i zwykłych mazurków, piątek - wielki dzień pieczenia bab. W sobotę przyrządzano mięsa, farbowano jaja, posyłało się chleb, sól, jaja i trochę chleba do święcenia”.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pyszny artykuł:) Ja jeszcze bardzo lubię "Wielkanoc" w "Chłopach"

Komentarz został ukrytyrozwiń

adres do wiadomości redakcji mogę podać

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystko to piękne, ale dla mnie w te Święta doszły niepokojące wiadomości koło mojej miejscowości niedługo nastąpi niepokalane poczęcie ( niespełna 18 letnia dziewczyna będzie miała dziecko z księdzem) a dotyk księdza to tak jakby dotyk Boga

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* :) Fantastyczne te opisy. A w dzisiejszych czasach tyle o umiarze w jedzeniu się mówi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczny tekst,jak zawsze z klasą.5*.Wesołych Świąt.Spotkanie w Ojcowie 24 kwietnia.Reszta inf.pocztą na gmail.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu i Adamie, dziekuję za tak piękny artykuł o naszych polskich tradycjach, życze wesołych świat i zapraszam do mojego małego świątecznego artykułu.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.